Connect with us

Dünya

Brexit kıskacındaki İngiltere’nin zorlu günleri

Published

on

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn Pazar günü Observer gazetesinden Theresa May’e Dışişleri bakanını kovması çağrısında bulundu.

Corbyn, Boris Johnson için “utanç verici ve ülkemize beceriksizliğinden dolayı yeterince uzun süre zarar verdi ve artık Boris Johnson’ın gitme zamanı” dedi.

Amerika’nın Sesi’nden Barış Çimen’in haberine göre, Kabinenin önemli isimleri bu açıklamalar üzerine Pazar tatilinde harekete geçti ve Boris Johnson’a destek veren açıklamalarda bulundular.

Brexit bakanı David Davis, Boris Johnson’un Nazenin Zaghari ile ilgili söylediği sözlerin kötü niyet taşımadığını “Oraya gazetecilere ders vermeye gitti” demenin istifa gerekçesi olamayacağını söyledi.

Johnson’u destekleyen diğer bir isim Çevre Bakanı Michael Gove. Bir televizyon programında sorulan soruya “neden istifa etsin ki, Boris Johnson görevini çok iyi yapan bir dışişleri bakanı” diyerek kabine ortağını savundu.

Johnson’ın hedef tahtasında olmasının nedeni ise İran’da tutuklu bulunan İngiliz ve İran vatandaşı Nazenin Zaghari Ratcliffe için “gazetecilere eğitim vermeye gitti” demesi.

Boris Johnson için, İran’da tutuklu Nazanin Zaghari’nin hayatını kararttı diyenler bile var.

Bakanların üstüste istifa ettiği haftanın sonunda İngiltere bir istifayı daha kaldırabilir mi?

AB, geçtiğimiz günlerde iki Bakan’ın üstüste istifa etmesiyle mevcut İngiliz Hükümetinin devamından kaygılı.

Brüksel, tam da Avrupa Birliği’nden ayrılık müzakelerinin öncesinde Başbakan Theresa May hükümetinin bir krizden öbürüne yalpaladığı, dolayısıyla da çökme ihtimalinin doğduğu kaygısını gizlemiyor.

İşçi Partisi Genel başkan yardımcısı, Muhafazakar Parti hükümetinin artık çok kırılgan olduğunu ve düşmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

Geçen hafta gazetelerin başlıkları “Her Gün Yeni bir Kriz” şeklindeydi. Kabineden iki kilit bakanın haklarında ortaya çıkan sıradışı gerçekler son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.

Savunma bakanı Michael Fallon cinsel taciz iddiaları üzerine istifa etmek zorunda kaldı. Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel’in ise Hükümetten habersiz İsrailli bakan, danışman ve lobicilerle 14 kez yetkisizce görüştüğü ortaya çıkınca koltuğundan oldu.

Art arda skandallarla sarsılan İngiltere’nin başbakanı, yardımcıları ve bakanları “işimizin başındayız” mesajını verip güçlü görünmeye çalışıyorlar.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Brexit referandumu sonucuna güvenerek girilen erken seçim başarısızlığı hala etkisini hissettiriyor. Seçimde muhafazakarlar meclisteki çoğunluğunu kaybetmişti.

Theresa May’in, seçim kaybettiren bir başbakan olarak görevde kalması da beklenmiyordu ama yerine kim gelecek kaygısı kendi içlerinde bölünmüş muhafazakarların elini kolunu bağlamış durumda. Siyasi uzmanlar May’in hala başbakan olarak görevini sürdürebilmesini buna bağlıyor.

İktidar partisi bölünmüş durumda

İktidar partisinde Avrupa Birliği ile önce temiz bir ayrılık sonra ticarette yeni sayfalar açma yanlıları var. Bir de ülkenin en büyük ticaret ortağı olan AB’yle yakın ilişkilerini sürdürmesini isteyenler.

Hükümetin içinde gelişen başka kaygılar da var. Bu çalkantılar acaba parti içi koltuk kapma yarışının bir sonucu mu? İstifa edenler ve yerlerine atanan yeni bakanlar arasında acaba bir rekabet mi vardı? Kulislerde sorulan olağan sorular bunlar.

Dışişleri bakanı Boris Johnson’un gafı da tüm bu tartışmaları alevlendirmiş durumda.

Bir yandan iç siyasetteki kargaşa, diğer yandan AB’nin iki haftalık Brexit ültimatomu. Yeni haftada İngiltere’yi bekleyen gündem bu olacak gibi görünüyor.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar