Ana sayfa Spor “Bu cezaların herhangi bir caydırıcılığı yok”

“Bu cezaların herhangi bir caydırıcılığı yok”

PAYLAŞ

Olaylı Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin ardından PFDK’nın verdiği cezalar tartışılıyor. Fanatik’e konuşan spor yorumcuları verilen cezalardan tatmin olmadıklarını söylüyor.

Mehmet Demirkol – Caydırıcı değil

Ceza, hem eylemi yapanlara hem de aklından geçirecek olanlara caydırıcı olsun diye verilir. Ben bu cezaların adilliğinden ziyade caydırıcı olup olmadığına bakıyorum. Bence bu cezaların herhangi bir caydırıcılığı yok. Profesyonel futbolda cezalar katlanarak artan yüksek para yaptırımları şeklinde olmalı. NBA sisteminde olduğu gibi ilk seferinde 100, 2. seferde 300 bin Dolar vs gibi bezdirici cezalarla ancak bunun önüne geçebiliriz. Böyle bir durumda oyuncular bu olup bitenleri değil yapmak, akıllarından bile geçirmezler.

Erman Özgür – En ağırı stat!

Mitrovic’in profiline bakılırsa Tosic yeri dolmayacak bir oyuncu değil, ucuz kurtulmuş. Van Persie de ucuz kurtulanlardan. Fenerbahçe bitiricilik anlamında Fernandao’dan ziyade Van Persie’den yararlandığı ileri uçta Sow’u kullanmak zorunda. Bu cezalar içinde en ağırı ise açıldığı andan itibaren Beşiktaş’ın en büyük kozu olan Vodafone Arena’nın kapanacak olması. 1 maçlığına da olsa bu avantajı kaybetti.

Cem Dizdar – Durumu idare!

Bu tip durumların çoğunda olduğu gibi yine ‘durum idare’si yoluna gidilmiş. Sahaya atlayan ya da Çetinkaya’yı darp eden elde olduğuna göre saha kapatma neyin nesidir? O kadar kombine sahibinin ne suçu var? Akreditasyon kuralını çiğneyen Tosiç’i bir kalem oyunu ve hatalı bir yorumla 95/2’den sevk edince cezası da bu kadar düşük kalıyor. Bu durumu dengelemek için de Van Persie’ye 3 maç ceza!.. Bu kadar ‘denge’ gözetince ‘suç ve ceza ilişkisi’ ister istemez zedeleniyor. Başkalarını bilmem kendi adıma tatmin olmadım.