Connect with us

Genel

Bu elma dünyada sadece Kağızman’da

Published

on

Kars’ın Kağızman ilçesine özgü uzun elma, bölgenin farklı kent ve ilçelerinde denenmesine rağmen ya yetişmedi yada aynı tadı vermedi. Ziraat mühendisleri, bu durumun Kağızman’ın mikroklimal ikliminden kaynakladığını belirtiyor. Elma yetiştiricisi İsmail Yolcu, Kağızman’ın uzun elmasının hem tadı hem de şeklinin farklı olduğunu ifade ederek, bazı ilçelerde yetiştiğini ancak aynı tadı vermediğini vurguladı.

Başka yerde aynı tadı vermedi

Uzun elmanın Kağızman’a özgü olduğunun altını çizen Yolcu, “Uzun elmanın fidesi alınıp tüm bölgelerde denenmiştir fakat hiçbir bölgede verim alınamamıştır. Bazı bölgelerde çıkan elmanın boyu ve şekli aynı olmasına rağmen tadında fark olmuş ya da fidesi kurumuştur. Kağızman elmasının diğer elmalardan farklı bir tadı var ve diğer elmalardan 1 tane yiyorsanız uzun elmadan en az 5 tane yersiniz. Uzun elmanın kilosunu 6 TL’ye satıyoruz. Türkiye’nin her yerinden insanlar bu elmayı Kağızman’dan alıyor” dedi.

Kargoyla gönderiliyor

Kağızman dışında yetişmeyen uzun elmanın, ilçeye özgü tadı ve kokusu olan ender bir lezzet olduğunu kaydeden Yolcu, “Uzun elmayı bilen vatandaşlar talepte bulunuyorlar biz de kargo ve otobüslerle gönderiyoruz. Yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. İnşallah pazarlarda da yerini alır” diye belirtti. Elma ağacının bir kavak boyu kadar uzadığını ve meyve verince dallarının aşağı sarktığını dile getiren Yolcu, elmanın 12 santimetre uzun, 6 santimetre genişlikte olduğunu aktardı.

Sadece Kağızman’da yetişiyor

Kağızman’ın Iğdır gibi mikroklimal iklime sahip olduğunu kaydeden ziraat mühendisleri, uzun elmanın, yaz yağışı ve mikroklima özelliğin birleşmesi ve toprağın verimli olması nedeniyle sadece Kağızman civarında yetiştiğini ifade etti.

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar