Ana sayfa Editörden “Bu fon, ‘devletin cebinden para çıkmayacak’ denilen projelere finansman sağlamak üzere kuruldu”

“Bu fon, ‘devletin cebinden para çıkmayacak’ denilen projelere finansman sağlamak üzere kuruldu”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Çiğdem Toker, dün flaş bir kararla 7 kamu şirketinin Varlık Fonu’na devredilmesini değerlendirdi. Toker’e göre bu fon, ‘devletin cebinden para çıkmayacak’ denilen projelere finansman sağlamak üzere kuruldu.

Toker’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Varlık fonları, geleneksel olarak bizim gibi yüz milyarlarca dolar borcu, cari açığı olan ekonomilerce değil, nakit fazlası olan ülkelerce kuruluyor. TVF sürecinde dört yazı yazdım. Bizatihi yasanın kendi gerekçesinde çocuklarımızın geleceğinin rehnedileceği o günden belliydi. Bu Fon’un her fırsatta “devletin cebinden bir kuruş çıkmayacağı” söylenegelen büyük altyapı projelerine finansman sağlanmak üzere kurulduğunu bir daha not düşelim.

Sadece Sayıştay denetimi değil, sermaye piyasaları, kamu ihale, devlet memurları mevzuatına tabi olmadığını da. Kanunlar üstü konumlanan TVF’ye son mükerrer Resmi Gazete ile bir de büyük para aktarıldı: Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan (SSDF) 3 milyar TL. TVF’nin bu kaynağı üç ay sonra geri ödemesi koşulu konulmuş. Henüz bir şey satmayan TVF’nin 3 milyar TL’yi 3 ay sonra geri ödeyebilmesi için mayısın ilk haftasına kadar büyük ve önemli satışlar yapacağını varsaymamız gerekiyor. (Ziraat Bankası’nın sorunlu alacaklarının ne olacağı ise apayrı bir sorun.)

Devletin yeterli parası yok gerekçesiyle kurgulanan Yap-İşlet-Devret modelinin devlete faturasının sanılandan ağır olacağını göreceğiz.

Yazının tamamı için.