Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Bu lider türünün gözünde kitleler sığır sürüleridir

Yavuz Baydar: Bu lider türünün gözünde kitleler sığır sürüleridir

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya’da yaşayan Türkiyeli seçmenlerden ‘Türkiye düşmanı’ partilere oy vermemelerini istediği açıklamalarını hatırlatan artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, Erdoğan’ın bu şekilde seçmenlerin onur ve zekasına saygı göstermediğini savundu.

Baydar, “Bu lider türünün gözünde kitleler sığır sürüleridir, denileni yapmaya mütemayildirler, ses yükseltince korkar, kitle içinde tekmelenmemek için akıntıya uyarlar” diye yazdı.

Yavuz Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ne diyordu Erdoğan?

“Nereye vurursanız vurun, biz dümdüz gidiyoruz çünkü biz Türkiye’yiz.”

Bu laflar bir-iki hafta önce Almanya’ya söylenmişti, ama ‘ dümdüz gidiyoruz’ kısmı çok uzun bir zamandır her şey için geçerli.

Dümdüz gidiyor Erdoğan, bunu açık sözle de anlatıyor.

Dümdüz gidiyor çünkü direksiyon kilitlendi.

Türkiye’nin içine sürüklendiği tarihi rezilliğin yüzde 90’ından sorumlu olan kişi, kendi formasyonu ve kapasitesi açısından, ancak böyle konuşursa dümdüz gidişle düze çıkacağını sanıyor.

Bu iç gerçeği anlayınca, seçim hazırlığındaki Almanya’ya hitaben bugün edilen şu lafları da doğru yere koymak kolaylaşacaktır:

“Türkiye’nin tansiyon düşürme noktasında herhangi bir sorumluluğu yoktur. Eğer bu konuda sorumluluk aranıyorsa bunun baş sorumlusu Almanya’nın ta kendisidir. Almanya, AB müktesebatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür.

Ben de Almanya’daki vatandaşlarıma şunu söylüyorum, sakın bu yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Bunlar Türkiye düşmanlarıdır. Birinci, ikinci parti önemli değil. Bu şu anda Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın onur mücadelesidir.

Onların aklına da ihtiyacımız yok. Buradaki siyasi partiler bu mücadeleyi demokratik bir tavır içerisinde yürütmeleri lazım. Bunu Hamburg Zirvesi’nde de gördük. Oradan döndük geldik ama değişen bir şey yok. Orada asıl bu işi değiştirecek olan 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmen var.

Türk seçmenlerimize özellikle Türkiye’ye bu denli saygısızlık yapan bu siyasi partilere karşı sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum.”

“Türk seçmenlerimize” kavramına mim koyun. Bu zihniyette, başka bir ülkenin sistemine girmiş ve orada yaşamayı, oranın hukuk düzenine uymayı seçmiş, oranın yurttaşı olmuş insanların onur ve zekasına saygı aramayacaksanız. Elbette ki Erdoğan, seleflerinin geleneğine uyarak Türkiye’de yaşayan insanlara koyun muamelesi yapma – yan bilimsel deyişle, vesayet uygulama – tavrını sürdürüyor, ama bunun tabii ki katmerlisini yapıyor. Bu lider türünün gözünde kitleler sığır sürüleridir, denileni yapmaya mütemayildirler, ses yükseltince korkar, kitle içinde tekmelenmemek için akıntıya uyarlar. Şimdi bekliyor ki Erdoğan ve bakanları, Almanya’da demokrasi kültürü içinde soluk alan Türkiye çıkışlı insanlar da böyle davranacaklar.

Yazının tamamı için…