Ana sayfa Dünya “Bu savaş kesinlikle ABD’nin küresel hegemonyasının çöküşüne neden olacak”

“Bu savaş kesinlikle ABD’nin küresel hegemonyasının çöküşüne neden olacak”

PAYLAŞ

Euronews muhabiri Cevad Montazeri, adaylık başvurusu Muhafız Konseyi tarafından onay aşamasında bulunan Ahmedinejad ile konuştu.

euronews: Başkanlığınız döneminin en önemli problemlerinden biri uluslararası yaptırımlardan dolayı ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılardı. Nükleer Anlaşma’dan sonra yaptırımların çoğunun kaldırıldığı ve bu sorunların çözüldüğü söyleniyor. İmzalanan Nükleer Anlaşma ile ilgili görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Mahmut Ahmedinejad: “Benim fikrime göre, bilgilerin verilme şekli doğru değildi. Halka doğru bilgi verilmedi. Ve sonra gördük ki söyledikleri gerçekleşmedi. Yaptırımlar devam etti, bazı yeni yaptırımlar bile uygulandı, bazıları genişletildi. Bence, dünyanın neresinde olursa olsun bu kadar yüksek seviyeli önemli anlaşmalarda, halka doğru bilgi verilmeli.”

euronews: Son ABD füze saldırısını takiben Suriye’deki gelişmelerin nereye doğru gittiğini düşünüyorsunuz?

Mahmut Ahmedinejad: “Bence Bay Trump, halkına verdiği sözlere rağmen savaş yolunu seçti. Bunu daha önce de söyledim ve tekrar ediyorum. Bu savaş kesinlikle ABD’nin küresel hegemonyasının çöküşüne neden olacak. İran, ABD, Rusya, Suudi Arabistan ve Türkiye, öncelikle Suriye’deki güvenlik, diyalog ve barış için hep birlikte el ele verip çalışmak zorundayız. Suriye’nin egemenliğine saygı göstermeliyiz.”

İran’da 19 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde eski cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad da aday oldu.