Ana sayfa Gündem ‘Bülent Arınç ve Davutoğlu başkan yardımcılığına fit’

‘Bülent Arınç ve Davutoğlu başkan yardımcılığına fit’

PAYLAŞ

İktidar medyası, muhalif medya ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i destekleyen milliyetçi medya da gerçekleşmesini istediği senaryolarla dolu yorum ve haberlerle okur kitlesine sesleniyor.

 

Ankara’danın dolambaçlı siyasi koridorlarındaki kulisleri aktarmasıyla bilinen Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan son yazısında, ‘küskün’ ya da Abdullah Gül’ün safında gibi görünen siyasetçilerin, siyasi ikbal uğruna yeniden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanaştıklarını savunuyor.

 

24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Erdoğan’ın karşısına ‘kolay lokma’ olarak gördüğü Gül’ün çıkmasını istediğini savunan Takan, Saray’ın Gül’e ‘yakın’ ve AKP’ye ‘küskün’ olarak bilinen isimleri tek bir sözüyle yanına çektiğini belirtiyor.

 

Takan, Erdoğan’ın iddia ettiği girişimi ile ilgili şunları yazıyor:

 

“Abdullah Gül’e karşı etrafını güçlendiriyor’ algısını yayarak küskün olduğu, damadı FETÖ’cülükten içeri alınan Bülent Arınç’ı huzura çağırdı. Böylece, barış sinyalleri verilen malum çevrelere de güzel(!) kamuflajlı mesaj oldu.

 

Aslında bilinmiyordu ki, Arınç’tan birkaç gün önce Başbakanlıktan azlettiği Ahmet Davutoğlu ile de sarayda görüşmüştü. Medya manipülasyonlarından dolayı Davutoğlu, sadece Gül ile görüşmüş olarak biliniyordu. Gerçek olan ise Davutoğlu’nun önce Erdoğan’a ardından Gül’e gittiğiydi. Bilinmeyen Erdoğan- Davutoğlu görüşmesinden çok az bilgi sızdı.

 

Kısaca özetlemek gerekirse, Davutoğlu, milletvekilliği istemiyor ama gönlünden geçen Başkan Yardımcılığı, olmazsa Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına fit. Bülent Arınç, Erdoğan ile görüşmesinden sonra “Ak Partiliyim. Benim partim burası” diyerek tavrını net koydu. Arınç’ın yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre, Erdoğan ile görüşmenin önemli bir bölümü Abdullah Gül ile birlikte diğer adayların değerlendirilmesine ayrıldı. Gelecek planlamaları yapıldı. Erdoğan, Arınç’a “birlikte çalışabiliriz” diyerek ima yolu ile Başkan Yardımcılığı teklif etti. Kaynağımın anlattığı şöyle;

 

‘Bülent Bey, aktif siyaseti milletvekilliği boyutunda bitirdi ama bu Başkan Yardımcısı olmayacağı anlamına gelmiyor. Yarınlarda olabilecek bir teklifi değerlendirebilecek durumda.”

 

Erdoğan’ın taktik olarak muhtemel başkan yardımcılarının isimlerini açıklamayacağını öne süren Takan, bunun başkan yardımcılığı teklif edilen isimlerin daha fazla olduğu anlamına geldiğini savunuyor.

 

Takan, iktidar ve Erdoğan’daki ‘aşırı sinirlilik’ halinin ise Gül’ün muhtemel adaylığından değil, Meral Akşener korkusundan kaynaklandığını iddia ettiği argümanları sıralayarak yazısını noktalıyor.