Ana sayfa Editörden Bülent Mumay: Erkam Yıldırım’ın o kadar parası çarçur olmasın. Gelsin de ekonominin...

Bülent Mumay: Erkam Yıldırım’ın o kadar parası çarçur olmasın. Gelsin de ekonominin çarklarını çevirsin

PAYLAŞ

Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişilerin, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmesine imkan tanıyan ‘varlık barışı’ uygulamasını hatırlatan BirGün yazarı Bülent Mumay, 140 milyon Euro’luk yeni serveti ortaya çıkan Binali Yıldırım ailesine çağrıda bulundu. Mumay, “Erkam Yıldırım’ın o kadar parası çarçur olmasın. Gelsin de ekonominin ‘çark’larını çevirsin.” yorumunu yaptı.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

15 Temmuz’dan önce, hükümetin bir Varlık Barışı hazırlığı vardı. Devlet, Türkiye dışındaki paralara “Ne olursan ol gel” muamelesi yapmak istiyordu. Kaydını, kuydunu, kaynağını sormadan, getirilen parayı da vergilendirmeden kabul edeceğini açıklıyordu.

O tarihlerde Başbakan Binali Yıldırım, Varlık Barışı’nın en ateşli savunucularından biriydi. 4 Ağustos’ta Çankaya Köşkü’nde işadamlarına konuşan Yıldırım, düzenlemeyi şöyle savunuyordu: “İçeride, dışarıda para var. Bu parayı da bakamıyorsunuz. Aman çalındı mı, alınır mı? Getirin, ortaya çıkarın para da işe yarasın ekonomiye katkı sağlasın. Paran varsa derdin var. Derdinden kurtar. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor sizi de bizi de huzursuz ediyor. Gelsin, olması gereken yerde olsun.”

Avrupa Araştırmacı Gazetecilik Ağı’nın (EIC) incelediği Malta Belgeleri’nden yapılan habere göre, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın vergi cennetlerine kayıtlı 11 kargo gemisi varmış. Türk bayrağı taşımıyorlar yani. Hollanda’da da 7 gayrimenkulü varmış. Belgelere göre 140 milyonluk kazanç, gemilere ve Hollanda’daki mülklere yatırılmış özetle. Hani şu portakallarını bıçakladığımız, ineklerini sınır dışı etmek istediğimiz Hollanda.

Başbakan’ın, oğlunun bu malvarlığını yukarıdaki haberle öğrendiğini sanmıyoruz. Hani kendisinin de söylediği gibi “Çalınır mı, alınır mı” derdi olmasın, “Orada durması bizi de rahatsız” etmesin diye oğlunu bir kez daha ikna etmek isteyebilir. Malum, yasa 30 Haziran’a kadar yürürlükte. Yazıktır günahtır, Erkam Yıldırım’ın o kadar parası çarçur olmasın. Gelsin de ekonominin “çark”larını çevirsin.

Yazının tamamı için…