Ana sayfa Editörden Bülent Mumay: Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığa giden yolu açan Türkiye olmadı mı?

Bülent Mumay: Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığa giden yolu açan Türkiye olmadı mı?

PAYLAŞ

Türkiye’nin, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY)bağımsızlık referandumu kararına gösterdiği tepkiyi eleştiren BirGün yazarı Bülent Mumay, AKP iktidarının IKBY ile olan ilişkisini ve Erdoğan’ın açıklamalarını hatırlattı.

Mumay, “Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığa giden yolu açan Türkiye olmadı mı?” diye sordu.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Güzel hoş da, Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığa giden yolu açan Türkiye olmadı mı? 2011 yılında merkezi Bağdat hükümetinin itirazlarına rağmen Barzani ile petrol anlaşması yapmak akıl kârı mıydı? Bağımsız Kürdistan fikrine cansuyu vermedik mi kendi elimizle? AKP Milletvekili Ensarioğlu bile aynı tespiti yapıyor: “Türkiye’nin Erbil ile yaptığı petrol anlaşması Bağdat ile arasını açtı.” Bununla yetinmedik, bugünlerde medet umduğumuz Irak’ın Başbakanı İbadi’ye geçen sene (ülkesindeki askeri varlığımızı eleştirdiği için) “Sen kimsin?” diye atarlanmadık mı?

Doğru, Barzani iyi biliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye gitmeden önce yaptığı açıklamada Barzani’nin referandum ısrarını “Akıl tutulması” olarak gördüğünü açıkladı. Gerekli adımların MGK’da atılacağını söyleyen Erdoğan şu ifadeyi ekledi: “Sayın Barzani bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor.”

Cumhurbaşkanı haklı. Barzani’nin bildiği bir şeyler olabilir. Barzani, Erdoğan’ın sadece iki yıl önce yaptığı şu açıklamayı “biliyor” olabilir mesela: “Bağımsız Kürdistan meselesini Irak’ın birinci derecede kendi iç meselesi olarak değerlendirmek gerekiyor. Yani Irak, kendi içinde eğer böyle bir eyaleti bu şekilde bölünme ile neticelendiriyorsa bu onun iç sorunudur, bizi ilgilendirmez.” (22 Mayıs 2015)

Saray’da bayrağı dalgalanıyordu

Barzani sadece “bilmiyor”, hatırlıyor da… 2016’da “Ankara’daki Saray’da Kürdistan bayrağı ile karşılandığını” hatırlatıyor bir demecinde. Bağımsızlık referandumuna Ankara’nın olası tepkisini ise şöyle yorumluyor: “Bağımsızlık referandumunu Türkiye ile konuşmadık. Ancak yaşadığımız deneyimlere bakarak karşı çıkacaklarını sanmıyorum.”

Bu sözler bile Barzani’nin cesareti nereden aldığını göstermiyor mu?

Yazının tamamı için…