Ana sayfa Editörden Bülent Mumay: Neo-Nazilere mi oy verelim, size ‘Terörist’ diyenlere mi?

Bülent Mumay: Neo-Nazilere mi oy verelim, size ‘Terörist’ diyenlere mi?

PAYLAŞ

Cuma namazı çıkışı, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli seçmene seslenerek Almanya’daki koalisyon ortağı partilere oy vermemelerini söyleyen Erdoğan’ın ifadelerini eleştiren BirGün yazarı Bülent Mumay, geriye Erdoğan için, ‘İslamcı, diktatör, terörist’ diyen partilerin kaldığını hatırlattı.

Mumay, “Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı, sağ olun kime oy verilmemesi gerektiğini söylediniz. Siz olsaydınız kime oy verirdiniz peki? Geriye kalan 3 partiden birini işaret edin de 1 milyon oy boşa gitmesin” diye yazdı.

Bülent Mumay’ın yazısıın ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında Almanya’da yaşayan Türklere, kimlere oy vermemeleri gerektiğini bildirdi. Erdoğan, “Türk seçmenler sandıkta gereken dersi vermeli diyerek” ambargo istediği partileri sıraladı:

“Ne Hıristiyan Demokratları (CDU), ne SPD’yi, ne Yeşilleri… Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere gerekli desteği verin.”
….
Tamam, Türkiye kökenli seçmenler Erdoğan’ın “Türkiye düşmanı” ilan ettiği bu üç partiye oy vermesinler… Geriye ne kalıyor? Kendini “demokratik sosyalist” olarak tanımlayan Die Linke, liberal demokrat FDP ve neo-Nazilerin partisi AfD. Peki, Erdoğan’ın “Türkiye düşmanı” listesinde olmayan bu partiler memleketimize ve Erdoğan’a nasıl bakıyor dersiniz?

Oylama değil ateşle imtihan

Die Linke’den başlayalım mı? Partinin Meclis Grup Başkanı Sarah Wagenknecht, Erdoğan’a resmen “terörist, İslamcı diktatör” dedi. FDP Genel Başkanı Lindner de Erdoğan açısından pek ‘oy verilecek’ biri değil. 15 Temmuz’u Nazilerin düzenlediği Reichstag yangınına benzetti, bu yangını bahane ederek özgürlükleri kısıtlayan Hitler ile Erdoğan arasında benzerlikler gördüğünü söyledi. Irkçı AfD’liler zaten bırakın Türkiyelilerden oy almayı, onlardan kurtulmayı planlıyor. Partinin MYK Üyesi Weidel, Türkiye kökenliler için “Erdoğan’ın 5. kolu… Ait oldukları Türkiye’ye dönsünler” diyor.

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı, sağ olun kime oy verilmemesi gerektiğini söylediniz. Siz olsaydınız kime oy verirdiniz peki? Geriye kalan 3 partiden birini işaret edin de 1 milyon oy boşa gitmesin.

Yazının tamamı için…