Ana sayfa Ekonomi Bütçeden, dokuz ayda ‘müşavir firma ve kişilere’ 10 milyar liraya yakın para...

Bütçeden, dokuz ayda ‘müşavir firma ve kişilere’ 10 milyar liraya yakın para aktarıldı

PAYLAŞ

Ocak-Eylül döneminde 31.6 milyar liraya ulaşan, 2018 yılında da 65.9 milyar TL olması öngörülen bütçe açığını her yıl rutin olarak açıklanan tasarruf önlemleriyle azaltmaya çalışan hükümetin tartışmalı harcamaları hız kesmiyor. Bütçeden, dokuz ayda ‘müşavir firma ve kişilere’ 10 milyar liraya yakın para aktarıldı. Bu paranın büyük bölümü de ‘diğer’ olarak isimlendirilen kalemden harcandı.

BirGün’dan Nurcan Gökdemir’in haberine göre, müşavirlik hizmeti adı altında yapılan harcamalar Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bütçe giderleri içinde dikkat çekici bir tutara ulaştı.

Temizlik, yemek gibi yardımcı hizmetler, özel güvenlik ile iş ve işçi sağlığı için alınan hizmetler için de harcama yapılan ancak tamamına yakını bazı firma ve kişilere aktarılan bu kalem içinde yer alan hizmetler şöyle:

“Etüt-Proje Bilirkişi Ekspertiz Giderleri, Araştırma ve Geliştirme Giderleri, Bilgisayar Hizmeti Alımları, Enformasyon ve Raporlama Giderleri, Araştırma, inceleme, geliştirme amaçlı projeler ile kurum hizmetleriyle ilgili olarak düzenlenecek anketler için önceden yapılması gereken ön araştırma, bilgi toplama, danışmanlık hizmetleri ile anket sonuçlarının yorumlanması, değerlendirilmesi, öneriler getirilmesine yönelik raporların hazırlanması, Danışma Yönetim ve İşletim.”

Aslan payı ‘Diğer’e

‘Proje Giderleri, Müşavirlik Giderleri, Kontrol Giderleri’ olarak adlandırılan bu alımlar için 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde 9 milyar 925 milyonluk ödeme yapıldı. Bu paranın 7 milyar 511 milyonu ‘Diğer’ olarak isimlendirilen müşavir firma ve kişilere gitti. Bütçe Hazırlama Rehberi’nde yer alan ve içinde “yukarıda sayılan gruplara girmeyen” olarak yine örtülü aktarılan bilgilere göre, bu kalemden şu hizmetlere harcama yapılabiliyor:

“Milli Savunma Bakanlığına bağlı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığına, NATO petrol boru hattının işletme ve bakımı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin akaryakıt ve madeni yağ sevkiyatı hizmeti karşılığında yapılacak ödemeler, İhale yolu ile yapılan tarımsal mücadele işleri ile ilgili her türlü giderler, Devlete ait gemilerin müşavir firma ve kişilerce işletilmesi ile ilgili giderler, yukarıda sayılan gruplara girmeyen müşavir firma ve kişilere ödemeler.”