Ana sayfa Ekonomi Büyük ekonomik kriz kapıda

Büyük ekonomik kriz kapıda

Ekonomik veriler Türk ekonomisinin giderek içinden çıkılmaz bir hal aldığına işaret ediyor. Bazı ekonomistlere göre durum o kadar kötü ki Türk ekonomisi küresel bir krizi bile tetikleyebilir.

PAYLAŞ

GRİHAT | ANALİZ

Ekonomik veriler Türk ekonomisinin giderek içinden çıkılmaz bir hal aldığına işaret ediyor. Bazı ekonomistlere göre durum o kadar kötü ki Türk ekonomisi küresel bir krizi bile tetikleyebilir.

Makro ekonomist ve finans tarihçisi Russell Napier’a göre “Türkiye’nin iflası başladı”. Napier; “En geç seçimlerden sonra, Türk Lirasının muazzam değer kaybedeceğini Türkiye’nin 400 milyar doları bulan borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğini” ifade etti.

Gidişatı önceden okuyan yerli sermaye ise aylar önce reçeteyi yazıp uygulamaya başlamış. Türk iş insanları kurtuluşu ülkeyi terk etmekte görüyor.

RAKAMLAR YERLİ SERMAYENİN KAÇTIĞINI DOĞRULUYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde çalışan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV), verileri sermaye kaçışını doğruluyor.

TEPAV’ın verilerine göre 2018 yılı Ocak ve Şubat ayında Türkiye’yi terk eden sermaye geçen yıla göre 2.4 kat artıp 1 milyar 75 milyon dolara (yaklaşık 4.4 milyar TL) ulaştı.

Aynı dönem içinde yurtdışından gelen yabancı sermaye de yerinde saydı.

AK PARTİ’Yİ EN ÇOK RAHATSIZ EDEN MESELE

Yurtdışına kaçan yerli sermayedeki yükselişi AK Parti cephesi de doğruluyor ve hükümet bundan son derece rahatsız.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma girişiminde bulunduğunu buna izin verilmeyeceğini” açıkça söyledi. Hatta daha ileri giderek bu adımları vatana ihanet olarak yorumladı.

PATRONLAR TÜRKİYE’DE PARALARI YURT DIŞINDA

Birçok ünlü iş insanının halen Türkiye’de işlerini sürdürüyor görünseler de sermaye ve likiditelerini yurt dışına aktardıkları biliniyor. Özellikle Amerika’da iş hayatına girenlerin sayısı hiç de az değil.

ABD Merkez Bankası’nın bir süredir faizlerde artışa giderek gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımları kendisine çekmesinden onlar da faydalanmış. Onları yeni sermaye sahipleri takip ediyor.

Türkiye’de kalan işlerini ise bankalardan aldıkları borçlarla çeviriyorlar. Borçlarını da yeni krediler çekerek kapatma yolunu seçmişler. Bankalardan borçları için kredi yapılandırması isteyenler sayısı da her geçen gün artıyor.

HÜKÜMETTEN SERMAYE KAÇIŞINI DURDURMAK İÇİN BOMBA KARAR

Hükümet geçtiğimiz hafta yayınladığı kararname ile Türk şirketlerinin yurt dışına kıymetli varlık çıkarmasını kontrol altına aldı. 22 Mayıs 2018 mesai bitimi öncesi bankalara yeni bir kararname daha gönderildiği iddiası var. Kararname ile Türkiye’de işletmesi olan yabancıların yurtdışına para çıkışı yasaklandı. Böylece hükümet yerliden sonra yabancı sermayeyi de ülkede tutabilmek için kararname silahına sarıldı.

DEV ŞİRKETLER BORÇ ERTELEME KURYRUĞUNDA

Mevcut tablo içinde Türkiye’nin lokomotif şirketleri borçlarını ödemekte zorlanıyor. Ülker ve Doğuş borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalara başvurdu.

İtalyan Ansaldo Energia ile Galatasaray eski başkanı Ünal Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2019’da bankalarla kredi yapılandırmasına gitti.

CAZİBESİ KALMAYAN ÜLKEYE UÇUŞLARI DURDURDULAR

Türkiye ekonomisi kötüye gittikçe ülke cazip bir pazar olma durumunu da kaybetti. Bunun bir göstergesi de Türkiye uçuşlarını durduran yabancı hava yolu şirketleri. 2017 yılı Aralık ayı itibari ile İstanbul’a uçuşlarına son veren havayolu şirketi sayısı 7’ye ulaştı. Bunlardan 5’i Avrupa (Air France, Iberia, Swiss, Alitalia, Austrian) 1’i ABD diğeri Kanada’dan (Air Canada, Delta).

TÜRKİYE’NİN SONU NE OLACAK?

Mayıs ayı içinde TL’nin dolar karşısında yüzde 4.3 değer yitirdi. TL’nin kaybı hızla devam ediyor. Türkiye’deki cari açığın GSYİH’nın yüzde 6’sını buldu. Ekonomistler Türkiye’nin “eşik ülkelerde” patlayacak büyük ‘ekonomik kriz’in Arjantin ile birlikte ilk iki ülkesinden biri olacağına kesin gözüyle bakıyor.

GRİHAT | ANALİZ