Ana sayfa Logo Altı Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakim karşısına çıkıyor

Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakim karşısına çıkıyor

PAYLAŞ

Çağlayan’da bulunan 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2017/100 dosya numarası ile ancak 14. Ağır Ceza’nın duruşma salonunda görülecek davada, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakkında “Silahlı örgüt üyeliği” suçlamasıyla, diğer hak savunucuları hakkında ise, “Silahlı örgüte yardım etme” suçlamasıyla 5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Mezopotamya Ajansına konuşan dava avukatlarından Erdal Doğan, “İsnat edilen suçlamalar bakımından hiçbir maddi delil yok. Bu kişiler insan hakları savunucuları. Bu kişilerden ne ajan çıkarabilirsiniz ne casus” dedi. Bu yüzden tutuklu hak savunucularının tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Doğan, “Hukuki cinayetler silsilesine ilk duruşmada son verilmesini istiyoruz” dedi.

Yargılamanın hükümete destek veren yayın organlarının linç havası ile oluşturulduğunu belirten Avukat Doğan, “Bu linç havasından yargı kendisine görev biçti. Gözaltına alındılar ve tutuklandılar. 4 aya yakındır da tutuklulukları devam ediyor. İsnat edilen suçlamalar bakımından hiçbir maddi delil yok. Bu kişiler insan hakları savunucuları. Bunlardan ne ajan çıkarabilirsiniz ne casus” dedi. Hak savunucuları hakkında hazırlanan iddianamede 3 örgüte yer verildiğini de hatırlatan Doğan, “Soyut olarak 3 örgütün ismi belirtiliyor ama bu örgütlerle nasıl bir ilişki kurduklarının somut hukuki boyutları yok. Fezleke iddianameye dönüştürülmüş. Hukukta örgütle ilişki bellidir. Anılan örgütlerin hepsi silahlı örgütler ve bu insanlar şiddet karşıtı insanlar” diye konuştu.

Davada Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneğinden Avukat Nalan Erkem, Kadın Koalisyonundan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneğinden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneğinden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneğinden Özlem Dalkıran, Eski MAZLUMDER’li Aktivist Şeyhmus Özbekli yargılanıyor