Ana sayfa Editörden ‘Mehmet Cengiz kadın cezaevi ihalesinde’

‘Mehmet Cengiz kadın cezaevi ihalesinde’

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, kamuoyunda “Milletin a…ına koyacağız” sözleriyle bilinen işadamı Mehmet Cengiz’in Konya Yüksek Güvenlikli Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu yapım işine teklif verdiğini yazdı.

Toker, “Sonuç kesinleşirse, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yüksek maliyetli cezaevi ihalesini de 741.5 milyon TL ile Cengiz İnşaat almış olacak” dedi.

Çiğdem Toker’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ülkenin yeraltı-yerüstü, suyu, ırmağı toprağı, vadisi her köşesinde aldığı “iş”lerle, vaktiyle ettiği küfürün hakkını veren Cengiz İnşaat, cezaeviyle de ilgileniyor…
Adalet Bakanlığı çağırmış Cengiz’i, Limak’ı ve Özaltın- Stroysnab Kontrakt Ltd. ortaklığını. Demiş ki, “Konya Yüksek Güvenlikli Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu yapım işine teklif verin.”
27 Eylül’de yapılan pazarlık ihalesinde, Cengiz, 675 milyon 904 bin “yaklaşık maliyet”i olan cezaevine en düşük teklifi vermiş.
Fakat en düşük teklif, yaklaşık maliyetin 70 milyon TL üzerinde: 745.5 milyon TL. Aynı ihalede Limak 807.5 milyon, Özaltın-Stroysnab Kontrakt ise 800 milyon teklif vermiş.
Cengiz’in daha sonra teklifini 4 milyon TL düşürdüğünü öğrendim.
Sonuç kesinleşirse, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yüksek maliyetli cezaevi ihalesini de 741.5 milyon TL ile Cengiz İnşaat almış olacak.

Yazının tamamı için…