Ana sayfa Dünya Yahudiler, camisi yanan Müslümanlara sinagoglarının anahtarını verdi

Yahudiler, camisi yanan Müslümanlara sinagoglarının anahtarını verdi

PAYLAŞ

Victoria’daki Müslümanların ibadet merkezi olan caminin neden yakıldığı hala bir muamma iken polislerin konuya dair soruşturmaları devam ediyor. Yakılan cami yüzünden Müslümanların ibadetleri konusundaki soru işaretini ise şehrin Yahudi cemaati son verdi. Yahudi halk, yeni bir cami inşasına kadar şehirdeki sinagogun anahtarlarını Müslümanlara verdi.

Bnai Sinagogu’nun lideri olan Robert Loeb, konuya dair yaptığı açıklamada, “Bu ufak şehirde herkes herkesi tanıyor. Ben de Müslüman cemaatten birkaç kişiyi tanıyorum. Onlara dair hep iyi şeyler hissettik. Ve biz Victoria’da muhtemelen 25-30 Yahudi iken, 100’den fazla Müslüman var. Sahip olduklarımız az sayıda Yahudi için çok fazla” sözlerini kaydetti.

Müslümanların ibadet merkezinin kurucularından Shahid Hashmi, Yahudi cemaatinden insanların evine gelerek sinagogun anahtarını verdiğini söyledi.

Caminin ateşe verilmesi olayı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkenin vatandaşlarını ABD’ye girmesini yasakladığını ve 120 gün boyunca da ABD’nin mülteci programını durdurmasından sadece birkaç saat sonra gerçekleşti.