Ana sayfa Editörden Can Ataklı: CHP, AYM’ye gitmemeli çünkü artık ortada Anayasa Mahkemesi diye bir...

Can Ataklı: CHP, AYM’ye gitmemeli çünkü artık ortada Anayasa Mahkemesi diye bir şey kalmadı

PAYLAŞ

Can Ataklı, bugünkü yazısında CHP’nin anayasa taslağını değiştirmek üzere AYM’ye gitmemesi gerektiğini yazdı. “Artık ortada Anayasa Mahkemesi diye bir şey kalmadı” diyen Ataklı, “Neredeyse tamamı Erdoğan’ın belirlediği kişiler. Anayasa Mahkemesi artık bir yasanın anayasaya aykırı olup olmadığına bakmıyor, baktığı şu: “Bunu saray istiyor mu, istemiyor mu?” ifadelerini kullandı.

Ataklı’nın Sözcü’deki yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Türkiye’nin demokratik parlamenter rejimi “tek adam rejimine” dönüştürecek anayasa değişikliği Meclis’ten geçip Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuldu.”

“CHP ise teklifin onaylanmasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını açıkladı. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne hangi hukuki gerekçelerle başvuracağını bilmiyorum. Teklifin Meclis’ten geçmesi sırasında o kadar çok hukuksuzluk ve demokrasiye aykırı olay yaşandı ki aslında CHP ne dese haklıdır. Ancak kişisel olarak böyle bir aşamada CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gitmesini doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum. Çünkü öncelikle, artık ortada Anayasa Mahkemesi diye bir şey kalmadı. Neredeyse tamamı Erdoğan’ın belirlediği kişiler. Anayasa Mahkemesi artık bir yasanın anayasaya aykırı olup olmadığına bakmıyor, baktığı şu: “Bunu saray istiyor mu, istemiyor mu?” Bu durumda CHP ne kadar haklı hukuki gerekçelerle başvurursa başvursun Anayasa Mahkemesi’nin bunu haklı bulması mümkün değil. AKP ısrarla ve sürekli olarak “Bırakın halk karar versin, milletten niye korkuyorsunuz, her zamanki gibi milli iradenin tokadını yemekten kaçıyorsunuz” propagandası yapıyor.”

Yazının tamamı için…