Ana sayfa Editörden “Can Dündar gibi firari vatan hainlerinin Türkiye pasaportuyla dolaşmasına izin verilmesin artık”

“Can Dündar gibi firari vatan hainlerinin Türkiye pasaportuyla dolaşmasına izin verilmesin artık”

PAYLAŞ

Star Yazarı Fadime Özkan, AİHM’in, terör faaliyetlerine karıştıkları iddiasıyla İngiliz vatandaşlığından çıkarılan kişinin itirazını reddettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye için çok önemli ve ön açıcı bir karar bu.Can Dündar gibi terör örgütlerine “hizmeti” hükme bağlanmış firari vatan hainlerinin Türkiye pasaportuyla dolaşmasına izin verilmesin artık. ”

Özkan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarihi öneme sahip bir karar verdi. AİHM, terör faaliyetlerine karıştığı gerekçesiyle İngiliz vatandaşlığından çıkarılan K2 kod adlı kişinin itirazını reddetti ve İngiltere’nin ihraç kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olmadığına hükmetti.

Kendi güvenliği için İngiltere Eş Şebab / Boko Haram’a katıldığını tespit ettiği kişiyi kapı dışarı ediyor; bizim de kendi iç hukukumuzun üstünde kabul ettiğimiz AİHM uygulamayı onaylıyor.

Türkiye için çok önemli ve ön açıcı bir karar bu. Aynı anda hem PKK, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C ile mücadele etmek hem meşru kavram ve araçları kullanarak “vatandaş” postunda teröristlik yapanları ayrıştırmak zorunda olduğumuz için…

Can Dündar gibi terör örgütlerine “hizmeti” hükme bağlanmış firari vatan hainlerinin Türkiye pasaportuyla dolaşmasına izin verilmesin artık.

Cumhurbaşkanı ErdoğanNisan 2016’da “terör örgütlerinin yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız” diyerek konuyu tartışmaya açmıştı aslında ama nedense yol alınmadı.

Yazının tamamı için…