Ana sayfa Sürmanşet Can Dündar kırmızı bültene rağmen Hollanda’ya gideceğini söyledi: İnterpol Türkiye’nin polis gücü...

Can Dündar kırmızı bültene rağmen Hollanda’ya gideceğini söyledi: İnterpol Türkiye’nin polis gücü haline gelmemeli

PAYLAŞ

Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ‘MİT TIR’ları’ haberi nedeniyle hakkında ömür boyu hapis cezası istenen Can Dündar, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 1 Kasım’da yapılacak basın özgürlüğü konulu panele davet edilmiş, paneli düzenleyen De Balie Kültür Merkezi ise güvenlik endişesiyle ziyaretin iptal edildiğini açıklamıştı.
BBC Türkçe’ye konuşan Can Dündar, İnterpol’ün “Türk hükümetinin polis gücü haline gelmemesi gerektiğini” söyledi.

“Düşünce suçlularıyla adli suçlular ayrılmalı”

Can Dündar, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:”Kültür Merkezi’nden aradıklarında İnterpol meselesi gündemdeydi, ‘Biraz bekleyelim’ demiştim. Ama daha sonra geleceğimi onlara söyledim. Ben programımı aksatmayacağım.
“İnterpol, Türk hükümetinin Avrupa ve dünyadaki polis gücü haline gelmemeli. Kesinlikle düşünce suçlularını gerçek suçlulardan ayırt etmeleri ve bir ayıklama yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunu elimden geldiğince gündemde tutmaya çalışıyorum.Bu, Avrupa’nın meselesi. Avrupa’nın konuşması gereken bir şey.”

Ömür boyu hapis cezası isteniyor

De Balie Kültür Merkezi Müdürü Yoeri Albrecht, Dündar’ın Almanya’daki gizli adresinden ayrılmasının bu koşullarda güvenli olmadığını, İnterpol’ün Türk makamlarının çağrısına yanıt verip vermeyeceğini bilmediklerini belirtmişti.
BBC Türkçe