Ana sayfa Öne Çıkanlar ‘Casus imam’ krizi Viyana’ya sıçradı

‘Casus imam’ krizi Viyana’ya sıçradı

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın darbe girişimi sonrası 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat topladığı iddiaları tartışmalara yol açarken, ‘casus imamlar’ Almanya ve Hollanda’nın ardından son olarak Avusturya’yla da krize neden oldu.

BirGün’den Derviş Cemal’in haberine göre Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili ve Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz Viyana’da açıkladığı ‘Uyanık Ol Türk’ başlıklı 36 sayfalık raporda Ankara’nın Avusturya Türk İslam Birliği gibi kurumlarla Avusturya’da bir ‘casus ağı’ kurduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘Avusturya’da casus ağı’ kurmakla suçlayan Pilz’in bazı bölümlerini istihbarat verilerine dayandırdığı raporun merkezinde Avusturya Türk İslam Birliği vardı. ATİB’in tıpkı Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) benzer biçimde ‘parti organı’ gibi faaliyet gösterdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu gibi dini dernekleri kullanarak kitleleri ‘mobilize etmeye’ çalıştığı öne sürüldü.

VİYANA’DA 200 MUHBİR

29 sayfası açıklanan ve 7 sayfası gizli tutulan raporda şu iddialar öne sürüldü: “MİT, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Avusturya Türk İslam Birliği-ATIB, Avrupa-Türk Demokratlar Birliği-UETD ve MÜSİAD Avusturya gibi kuruluşlar aracılığı ile Avusturya’da yaşayan AKP muhaliflerini rapor edip merkeze bildiriyor. Hükümet her yıl düzenli olarak 20 ila 30 milyon Avro bütçeyle bu oluşuma destek veriyor. MİT, Avusturya’da 200 ajan barındırıyor. Cumhurbaşkanlığıyla bağlantılı olarak çalışan bu casuslar, buradaki muhalifleri direkt olarak Ankara’ya bildiriyorlar.”

Raporda ‘AKP’nin Dini Kolu’ başlığıyla 20 sayfa yer verilen ATİB ile ilgili ayrıntılı suçlamalar yer aldı. Ellerinde delillerin bulunduğunu söyleyen Pilz, bu ekibin muhalifleri Ankara’ya raporladığını söyledi, Avusturya’dan gönderilen raporun metni yayımlandı. Salzburg Konsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi İdris Lap tarafından eylülde Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderilen resmi raporda FETÖ’ye ait okullar ve bazı şirketlere yer veriliyor.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, olayın soruşturulacağını açıkladı. Pilz’in iddiaları gündeme taşımasından sonra ATİB Başkan M. Fatih Karadaş’ın Ankara’ya dönmeye hazırladığı belirtildi.