Ana sayfa Öne Çıkanlar Çavuşoğlu: ‘YPG’yi vururuz’ dedik, anlayışla karşıladılar

Çavuşoğlu: ‘YPG’yi vururuz’ dedik, anlayışla karşıladılar

PAYLAŞ

NTV canlı yayınına katılan Çavuşoğlı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve koalisyon güçleriyle çalışmak için şartlarının olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “İşbirliği için şartlarımız var. Biz doğru gruplar ve doğru stratejilerle hareket etmemiz gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Erdoğan’nı YPG ile mücadele edeceklerini ABD heyetine açık açık söyleğini belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

2012’de Türkiye’nin tavsiyelerini dinlemedikleri için hata yaptıklarını hatırlattık. Bizim gizli bir ajandamız yok. Bizim tavsiyelerimizi dinlemediğiniz için ileride üzüntü duyarsınız dedik. Rakka operasyonu için, içerisinde YPG’lilerin olduğu bir yerde biz olamayız.

Sayın Cumhurbaşkanımız bunu çok net aktardı. YPG’ye karşı mücadele edeceğimizi, angajman kurallarını uygulayacağımızı ve vurabileceğimizi çok net ve sade bir şekilde ABD Başkanı ve heyetine aktardı. Yanıt olarak herhangi olumsuz bir şey söylemediler. Bunu anlayışla karşıladılar.

“McGurk kesinlikle YPG’ye destek veriyor”

Trump ve Obama yönetimlerinin farklı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Buradaki farkı biz görüyoruz. Ancak bölgedeki kişilere baktığımızda, bunlar Obama yönetimindeki kişiler. Dolayısıyla arazideki bu kişilerin yeni yönetimi zehirlememesi gerekiyor. Ama arazide bu kişiler oldukça bazı riskler oluşabilir.

McGurk daha önce ödül de aldı bu teröristlerden. Burada YPG ve PKK’ya net bir şekilde destek veren bir kişidir. Biz Tillerson’a dostane uyarıları yaptık. Bu kişi kesinlikle YPG ve PKK’ya destek vermektedir. Bu kişinin değişmesi gerekmektedir.”

İncirlik resti: Yalvaracak değiliz

Çavuşoğlu, Almanya’nın IŞİD’e karşı mücadele kapsamında kendi talebiyle İncirlik Üssü’nde asker konuşlandırdığını ifade ederek, “Ama her şey onların istediği gibi, onların keyfine olacak değil. Bunu bilmeliler. Ayrılmak istiyorlarsa da onlara yalvaracak değiliz. Onlar gelmek istedi, biz yardımcı olduk. Ayrılmak istiyorlarsa da ‘Güle güle’ deriz” diye ekledi.