Ana sayfa Editörden Celal Başlangıç: Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?

Celal Başlangıç: Erdoğan savunmasını mı hazırlıyor?

PAYLAŞ

Gazeteci Celal Başlangıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde kendi adına iş yapanlara yönelik tepki sözlerini, ABD’de süren Reza Zarrab davasına yönelik savunma hazırlığı olarak değerlendirdi.

Zarrab’ın Erdoğan’dan talimat aldığına ilişkin sözlerine uzunca vurgu yapan Başlangıç, sözkonusu yasa dışı işlemlere yönelik talimatların kendisinden gitmediğine ilişkin Erdoğan’ın dayanak noktaları oluşturmaya çalıştığını ifade etti.

Başlangıç şöyle yazdı:

“Ne diyordu Zarrab dünkü duruşmada:

‘Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın da aynı işlemlere katılması için Ali Babacan’la birlikte Erdoğan bizzat talimat verdi.’

Nereden biliyordu Zarrab, Erdoğan’ın talimat verdiğini:

‘Bu talimatı Çağlayan’dan öğrendim.’

İşte bu noktada tekrar Erdoğan’ın 28 Kasım Salı günkü grup toplantısındaki sözüne dönelim:

‘Hiçbir bakanlıkta, hiçbir kurumda, hiçbir teşkilatımızda şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına, kurallar-kaideler dışında iş yapılmasına rıza gösteremem. 15 yıllık süre içersinde her zaman bunu söylemişimdir… Bunu yapanlar, açık söylüyorum hepsi sahtekardır, dolandırıcıdır…’

Bütün bunları bir araya toplayınca insan ‘Acaba Erdoğan yapmak zorunda kalacağı savunma için dayanak mı oluşturuyor’ diye sormaktan kendini alamıyor.

Benimki gazeteci merakı işte. Siz isterseniz gazeteci şüpheciliği deyin.”
Yazının tamamını okumak için tıklayın