Ana sayfa Editörden Celal Başlangıç: Erdoğan’ın Atatürk’e sarılma sevdasının kaynağı Ergenekon devletinin ‘tekçiliği’, 28 Şubatçıların...

Celal Başlangıç: Erdoğan’ın Atatürk’e sarılma sevdasının kaynağı Ergenekon devletinin ‘tekçiliği’, 28 Şubatçıların gardrobu kadardır

PAYLAŞ

Artı Gerçek yazarı Celal Başlangıç, 12 Aralık 1996’da Necmettin Erbakan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı ve hükumete tavsiye olarak sunduğu bir raporu hatırlattı.

Kürtlere yönelik “İleride vahim sonuçlar doğmaması için üç çocuktan fazla yapanlara cezai müeyyide getirilmeli” ifadelerinin yer aldığı raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı, Kadın Dayanışma Konseyi’nin toplantısında yatığı konuşmayla karşılaştıran Başlangıç yazısında, “Kemalistler de ‘Erdoğan da sonunda Atatürk çizgisine geldi’ diye sevinmesinler. Erdoğan’ın ‘Atatürkçülüğü’ ancak “tek adam olma hayali’ni engelleyen Kürtleri, sonra bütün muhalifleri bertaraf edinceye kadardır.” ifadelerini kullandı.

Başlangıç’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şimdi gelelim 12 Aralık 1996’daki Bakanlar Kurulu Toplantısı’na MGK’nın gönderdiği rapordan 21 yıl sonrasına.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı, Kadın Dayanışma Konseyi’nin toplantısında konuşuyor:

“Rabbim, Peygamberimiz, emir çok net; nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslümanın çoğalması şart, geri adım atmamak gerekiyor. Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok çok hassas en az 5, 10, 15 çocukları var.”

Kimdi bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kasdettiği 5,10,15 çocuğu olan teröristler?

PKK’liler mi yoksa bütün Kürtler mi?

“Bugüne kadar dağda bulunan bir PKK’lının bir doğum yaptığı bilgisini ve örneğini elinde bulunduran varsa beri gelsin.”

Demek ki Erdoğan’ın kastettiği “5,10,15 çocuğu olan teröristler” PKK’liler değildi. O zaman Erdoğan’ın kastı belliydi; Türkiye’de yaşayan bütün Kürtler.

Bu yaklaşımdan anlaşılan da şu:

İran ve Irak Kürdistanı’nda yüzlerce can alan deprem gibi doğal bir afet üzerinden ırkçı nefret geliştirip sosyal medyada insanı utandıran ırkçı, faşist paylaşımlar yaparak “hepiniz geberin” türünden paylaşımlar yapanların ilham kaynağı Erdoğan’ın genel başkanı olduğu AKP’nin iktidarıdır.

İkincisi de, denize düşen Erdoğan’ın Atatürk’e sarılma sevdasının kaynağı ancak Ergenekon devletinin “tekçiliği”, 28 Şubat darbecilerinin gardrobu kadardır.

Kemalistler de “Erdoğan da sonunda Atatürk çizgisine geldi” diye sevinmesinler.

Erdoğan’ın “Atatürkçülüğü” ancak “tek adam olma hayali”ni engelleyen Kürtleri, sonra bütün muhalifleri bertaraf edinceye kadardır.

“Seni başkan yaptırmayacağız” sesini boğana kadar Ergenekonla kolkola, 28 Şubatçılarla aynı yolda olacaktır.

Yazının tamamı için…