Ana sayfa Editörden Ceren Sözeri: Anlaşılan vergiye atfedilen kutsallık muhalif sesleri susturmakta vuku buluyor

Ceren Sözeri: Anlaşılan vergiye atfedilen kutsallık muhalif sesleri susturmakta vuku buluyor

PAYLAŞ

Evrensel yazarı Ceren Sözeri, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin ‘vergi cenneti’ olarak adlandırılan Malta’daki yatırımlarına ilişkin ‘Paradise Papers’in yayınladığı gizli belgelere ve medyanın bu konuya yaklaşımına değindi.

Verginin geçmişte medyayı susturmak için de kullanıldığını hatırlatan Sözeri, “Anlaşılan vergiye atfedilen kutsallık muhalif sesleri susturmakta vuku buluyor, yandaşlar bildiğiniz üzere sık sık vergi indirimleriyle ödüllendiriliyor” dedi.

Ceren Sözeri’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bizdeki “ünlüler” takip etmiş olduğunuz üzere kabineden çıktı. Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları ile biri şu anda Enerji Bakanı olan Albayrak kardeşler. Berat Albayrak sızıntılara ilişkin yorum yapmıyor, önceden tecrübeliyiz, daha ziyade sızıntıdan haber yapan gazetecilerin davalarına “mağdur” sıfatıyla müdahil olmayı tercih ediyor. Binali Yıldırım ise sızıntılara içerlemiş göründü. Oğullarına devrettiği işin küresel yanına dem vurarak “Bunun gizli saklı bir tarafı da yok” dedi. Her yere “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” yazısı asan, Motorlu taşıtlar vergisine yapılan sonra biraz indirilen zammı silah alımı gerekliliği üzerinden savunan bir hükümetten bahsediyoruz. Vergi geçmişte medyayı susturmak için de kullanıldı. Doğan Grubunun Paradise Papers’tan hiç söz etmeyip yalnızca Binali Yıldırım’ın açıklamasını vermesi geçmişte yaptığı haberler nedeniyle karşı karşıya kaldığı devasa vergi cezalarından. Hükümet Taraf gazetesini kapatmadan önce eleştirel haberlerin cezasını da tarihte görülmediği üzere atık kağıt vergisinden çıkarmaya çalışmıştı. Anlaşılan vergiye atfedilen kutsallık muhalif sesleri susturmakta vuku buluyor, yandaşlar bildiğiniz üzere sık sık vergi indirimleriyle ödüllendiriliyor.

Yazının tamamı için…