Ana sayfa Editörden Ceren Sözeri: Avrupa Erdoğan’la nasıl baş edeceğini bilemiyor

Ceren Sözeri: Avrupa Erdoğan’la nasıl baş edeceğini bilemiyor

PAYLAŞ

Avrupa Birliği’nin 28 ülkeden oluştuğuna ancak Türkiye ile ilgili bir fikir birliğinin olmadığına dikkat çeken Evrensel yazarı Ceren Sözeri, bunu yanı sıra Avrupa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la nasıl baş edeceğini bilmediğini söyledi. Sözeri, Türkiye’nin geleceğine dair bir çözüm ya da bir umut varsa, onun Avrupa’da değil ülke sınırları içerisinde doğacağını yazdı.

Ceren Sözeri’nin “Avrupa’dan Türkiye’ye bakınca” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

İlişkiler askıya alınır mı henüz bilmiyoruz ama çoğunluğun görüşü tamamen dondurmaktan kaçınmak yönünde. Tabi Türkiye, idam cezası gibi kendisi için ölümcülbir kararı gündemine almadığı sürece. Almanya’da Eylül ayında yapılacak seçim önemli. Sosyal Demokratların (SPD) adayı Martin Schulz son dönemde pek çok demecinde Erdoğan’ın tavrını ve Türkiye’deki ifade özgürlüğü ihlallerini dile getiriyor ve bu,seçilirse Merkel’den çok daha sert bir politika izleyeceğinin işareti olarak okunabilir. Türkiye basınında pek konusu olmuyor ancak iktidar Gümrük Birliği görüşmelerinde de istediklerini alabilmiş değil. G20 Zirvesi’ne dair referandum sürecini hatırlatır talepler, bu taleplerin bir bir reddedilmesi, buna rağmen iktidarın Temmuz başındaki zirveye katılımdabir çıkartma mantığıyla hareket etmesi endişe verici. Bu önümüzdeki dönemde iç siyasetteki gerilimle birlikte AB ilişkilerinde de tansiyonun artacağına işaret ediyor. Hollanda ve Almanya ‘kayıtlı’ ekonomik ilişkilerde vazgeçilemeyecek iki ülke. Üstelik iktidarın sıkıştığı noktada vereceği tepkiler sadece Türkiye içine zarar vermekle kalmayacak.

Bununla birlikte Avrupa da Erdoğan’la nasıl baş edeceğini bilemiyor, basın özgürlüğü, sadece Deniz Yücel örneği üzerinden baktığımızda bile,yalnızca Türkiye’nin sorunu olmaktan çıktı. Diğer taraftan referandumun net bir şekilde ortaya çıkardığı yüzde 50’liyi kapsayan kesimle de ilişkileri koparmak istemiyor ancak muhatap bulmakta sıkıntı çekiyorlar. HDP eş genel başkanlarının tutukluluğuna verdikleri cılız tepkilere dair ikna edici bir yanıtları yok. Sonuç olarak ülkenin geleceğine dair bir çözüm, bir umut varsa orada değil burada doğacak. Türkiye’nin dostu olarak bilinen bir parlamenterin ifade ettiği gibi “Avrupa’da Türkiye’yi savunmanın artık siyasi bir getirisi yok.”

Yazının tamamı için…