Ana sayfa Editörden Ceren Sözeri: Berat Albayrak dijital güvenlik eğitimi almış olsaydı, en mahrem bilgileri...

Ceren Sözeri: Berat Albayrak dijital güvenlik eğitimi almış olsaydı, en mahrem bilgileri ortaya saçılmazdı

PAYLAŞ

Evrensel yazarı Ceren Sözeri, dijital güvenlik ve gazetecilik ilişkini anlattığı yazısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın hack’lenen mailleri ve bu nedenle yargılanan gazetecilere de değindi. Sözeri, “Mesela Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak dijital güvenlik eğitimi almış olsaydı, güvenliği ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) teslim Google’a ait Gmail hesabını kullanmaz, özel hayatına dair en mahrem bilgileri ortaya saçılmazdı” dedi.

Ceren Sözeri’nin, “‘Ellerinizi kaldırın’ güvenliğiniz ve haklarınız tehlikede” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Dijital güvenlik hepimiz için önemli ve ihmal ettiğimiz bir mesele. Uluslararası ve ulusal alanda devletler ve şirketler tarafından en mahrem yazışmalarınıza kadar nasıl izlendiğinizi bilseniz o çok sevdiğiniz telefonunuza dahi dokunamayacak hale gelirsiniz.

Mesela Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak dijital güvenlik eğitimi almış olsaydı, güvenliği ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) teslim Google’a ait Gmail hesabını kullanmaz, özel hayatına dair en mahrem bilgileri ortaya saçılmazdı. Geçtiğimiz hafta Albayrak’ın hack’lenen mail hesabından herkesin erişebildiği bilgileri ‘kamu yararı çerçevesinde’ haber yaptıkları için 173 gündür cezaevinde olan gazetecilerin iddianameleri yayınlandı. Suçlamaların ana gerekçesi “milli enerji politikasının başarısızlığa uğraması için olumsuz algı oluşturmak”, “Bakanın DAEŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğuna dair algı oluşturulmak”. VPN’le girdiğinizde öyle olup olmadığını kontrol edebileceğiniz kadar basit bir eylem için gazeteciler yaklaşık altı aydır özgürlüklerinden mahrum. Hatta Tunca Öğreten’e yönelik suçlamalar arasında “Duruma göre devlet sırrı niteliğinde de olabilecek bilgileri illegal bir şekilde elde ettiği” diye bir ifade var. Yani VPN’le maillere ulaşabiliyorsanız, ki ulaşabilirisiniz, siz de illegal örgüt üyesisiniz. Albayrak’ın mailleri “duruma göre devler sırrı” ise, bir hangi duruma göre? İki, bunu Gmail üzerinden paylaşması Albayrak’ı da suçlu duruma düşürmez mi diye sormak hakkımız. Hatırlarsanız ABD başkanlık seçimlerinde aday Hillary Clinton, Dışişleri Bakanlığı döneminde Gmail hesabını kullandığı için suçlanmıştı.

Yazının tamamı için…