Ana sayfa Sürmanşet Cerrahpaşalı öğrenciler bölünme nöbetinde

Cerrahpaşalı öğrenciler bölünme nöbetinde

PAYLAŞ

İstanbul Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu 13 üniversitenin bölünmesi, 3’ü devlet 4’ü vakıf olmak üzere 7 yeni üniversitenin kurulmasına yönelik tasarı Meclis’te görüşülüyor. 17 maddelik tasarının ilk 6 maddesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilirken, üniversitelerin bölünmesini içeren 7. madde yeter sayısı bulunamadığından tasarı 8 Mayıs’a ertelendi.

‘BU İRADEMİZİ MECLİS’E TAŞIYALIM’

Üniversiteliler de 21.00’da Beyazıt Ana Kapı önünde bir araya gelerek neler yapabileceklerini konuştu. Bir üniversiteli söz alarak şunları söyledi:

Bizim birbirimize güvenmemiz lazım. Buradaki insanların emeğine, iradesine, sabrına güvenmemiz lazım. Herkes kafasında ölçsün biçsin. ‘Ben 10 gündür buraya neden geliyorum’ diye. Bunu düşünelim. Ve bu iradeyi Meclis’e taşıyalım diyelim ki ‘Bu yasayı istemiyoruz.’ Bu netlikte ve açıklıkta belirtelim.

Üniversiteliler yapacakları forumlarda 8 Mayıs’ta TBMM önüne gitme fikrini tartışma kararı alarak ana kapıdan ayrıldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde de üniversiteliler, nöbet tutarak şarkılar söyledi.