Ana sayfa Editörden Ceyda Karan, Trump’a sessiz kalanlara sordu: ‘Yoksa listeye biz de girer miyiz’...

Ceyda Karan, Trump’a sessiz kalanlara sordu: ‘Yoksa listeye biz de girer miyiz’ kaygısı mı var

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Ceyda Karan, ABD başkanı Donald Trump’ın Müslümanlara yönelik vize kısıtlama kararı karşınsında sessiz kalan ülkeleri eleştirdi. Karan ayrıca, Trump’ın kararının temelinde Müslüman yasağının da bulunmadığını söyledi.

Karann’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Misal Suriye savaşına Vahhabi/cihatçı Selefi virüs basmış kutsal mekânların evsahibi Suud’un gıkı çıkmıyor. BM Güvenlik Konseyi sistemin etnik/dinsel ayrımcılık temelinde yükselmesi için ‘Dünya Beş’ten büyüktür’ söylemleri üretenlerin ha keza… Birkaç kırık ‘kem küm’ işitilse de ‘Müslüman hakları’ kükreyişleri işitilmedi. Akla ‘yoksa listeye biz de girer miyiz’ kaygısı mı var diye düşmüyor değil.

Nihayet Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh El Nahyan, mevzunun ‘Müslüman yasağı’ olmadığı, Trump’ın kararının da ‘İslam karşıtı’ olmadığı tespitini koydu. Haklı. Batı medyasında ‘radikal İslamcı ihracatçısı’ olarak sunulan Suudi Arabistan’ın vatandaşları, Katarlısı, Kuveytlisi, Pakistanlısı, Afganı liste dışıysa bunun nesi ‘Müslüman yasağı’? Yoksa işin altında bir bit yeniği mi var? Soruyu ‘Hangi Müslüman ülkeye, niye’ diye mi yöneltmeli?

Bu teknik manada ‘Müslüman yasağı’ filan değil. Kararnamede bu ifade yok.

Yazının tamamı için…