Ana sayfa Editörden Ceyda Karan: Türkiye açıkça Katar ile birlikte çalıştı

Ceyda Karan: Türkiye açıkça Katar ile birlikte çalıştı

PAYLAŞ

Çok sayıda Arap ülkesinin Katar’a uyguladığı ambargo Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açtı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi, son yıllarda Ortadoğu’da görülen en büyük krize neden oldu.

Ortadoğu’daki gelişmeleri takip eden gazete Ceyda Karan, yaşanan krizi detaylarıyla Gazete Şûjin’e anlattı.

Türkiye’nin bu krizin Körfez ayağında ideolojik yönelimi doğrultusunda Katar’dan yana ağırlığını koyduğunu söyleyen Karan, “Suudi Arabistan’ı bu anlamda zayıf halka olarak görmek ve Katar ve Türkiye’nin ideolojik zeminde temsil ettiği İhvancılık etiketinin Batı’daki büyük sermaye ile derin ilişkilerini ihmal etmeden bakmak lazım bu konumlanışa. Kim, nereden, ne kadar kârla çıkabilir henüz kestirmek zor. Türkiye’nin Katar’da üslenip asker göndermesini Amerikan politikalarından bağımsız algılamak da zor. İşler dönüp İran’ın hedef alınmasına vardığında durum daha da karmaşıklaşacaktır.” dedi.

Türkiye’nin Katar’a karşı savunmacı yaklaşımının İhvan ile derin ideolojik bağları ve kapsamlı ‘ekonomik ilişkileri’ne bağlı olduğunu söyleyen Karan, “Kimileri ‘şahsi olduğunu’ iddia ediyor. Suriye savaşı başından bu yana bu hat üzerinden verildi. Türkiye açıkça Katar ile birlikte çalıştı. Suudilerin sahayı daha da ‘radikalleştiren’ tutumundan yeri geldi rahatsız oldu. Bunun sebebi Katar’la aynı hatta olunmasıydı elbette.” diye konuştu.