Ana sayfa Logo Altı Cezaevi nüfusu yüzde 100 arttı

Cezaevi nüfusu yüzde 100 arttı

PAYLAŞ

Türkiye’nin nüfusunun arttığı gibi cezaevlerinde de ciddi bir nüfus artışı yaşanıyor. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, son 6 yılda Türkiye nüfusunun yüzde 10, cezaevi sayısının ise yüzde 100 arttığına dikkat çekti. Cezaevlerinde 402’si ağır olmak üzere Bin 154 hasta mahpusun olduğunu söyleyen Kürkçü, 700 çocuğun da yine anneleriyle birlikte cezaevinde olduğunu kaydetti. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis Genel Kurulu’nda cezaevlerinde artan hak ihlallerine ilişkin konuştu. Kürkçü, Türkiye’deki cezaevleri sayısının 6 yılda yüzde 100 arttığına dikkat çekti.
 
20 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜNÜN YATACAĞI YER YOK

Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre, cezaevlerinde 2017 yılı sonu itibarıyla 228 bin 993 tutuklu ve hükümlü olduğu bilgisini paylaşan Kürkçü, “Cezaevinin yatak kapasitesi 208 bin 830. Yani 20 bin tutuklu ve hükümlünün yatacağı yeri yok. Belli ki başkasının yatağında yatıyor. Aslında yatakları olanlar da -hepiniz biliyorsunuz- üçer kişi için yapılmış odalarda, hücrelerde, koğuşlarda 8, 10, 12 kişi kalıyorlar. Cezaevleri komisyonunda çalışan bütün arkadaşlarımız bunları gözleriyle gördüler. Dolayısıyla bu şartlar altında hiçbir şey yapmasanız, insan onuruna yakışır bir biçimde o insanları hapsetmediğinize göre zaten olağanüstü bir durum var.”
 
CEZAEVİ MEVCUDU ALTI YILDA YÜZDE YÜZ ARTMIŞ’
 
Türkiye’deki cezaevi sayısının 2011 ile 2017 arasında yüzde 100 oranında arttığını belirten Kürkçü, “2011’de 128 bin 604 tutuklu ve hükümlü var, 2017 yılsonu itibarıyla ise 228 bin 993. Türkiye nüfusu bu iki yıl arasında yüzde 10 kadar artmış, cezaevi mevcudu yüzde 100 kadar artmışsa zaten saçma sapan bir durumla karşı karşıyayız demektir. Türkiye bugün cezaevinde insan barındıran ülkeler arasında hiç iyi bir durumda değil. Aslında Türkiye’nin cezaevi katsayısı 285 yani her 100 bin yurttaşa karşılık 285 yurttaş cezaevinde. Bir ölçü olması için, Finlandiya’da bu 57, Türkiye’den daha beter durumda. Rusya var ama şaşıracağınızı düşünüyorum, medeniyet götürmek için ordular seferber ettiğimiz Suriye’de ve Irak’ta durum çok daha iyi. Suriye’de bu katsayı 60, Irak’ta 123. Sonuç olarak ‘cezaevinde kalamaz raporu verilen, yüzde 92 engelli raporu olan engellilerin de olduğu 402’si ağır olmak üzere Bin 154 hasta mahpus var. Bunların derhâl tedavi için salıverilmeleri gerekirken cezaevinde tutuluyorlar. 700 çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde” dedi.
 
ALLAH’INIZ VARSA BUNLARA RIZA GÖSTERMEZDİNİZ’
 
Türkiye’de giderek artan militarist söylem ve davranışların ön plana çıktığına işarete eden Kürkçü, şunları söyledi: 
 
“Türkiye’de şimdi, durumun, tansiyonun giderek yükselmesi, kutuplaşmanın artması, militarist söylemin ve militarist davranışların öne geçmesi dolayısıyla cezaevlerinde bir askerî nizam merakı başlamış durumda. Ayakta sayma, hazırolda durma, tekmil verme gibi uygulamalar ve özellikle cezaevine ilk girişte çıplak arama uygulaması son derece onur kırıcı bir biçimde uygulanıyor. Bu çerçevede Mehmet Arslan (DBP Eş Genel Başkanı) arkadaşımıza yapılmış bulunan muameleyle ilgili olarak Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklama aslında yaraya tuz basmak gibidir. Savcılık bu iddiaları reddetmekle birlikte orantılı güç kullanıldığını ileri sürmektedir. Orantılı gücün ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bir insan çıplak aramayı, haysiyet kırıcı aramayı kabul etmiyorsa onu yakalayıp donunu indirmektir bu yapılan. Eğer dayak atılmadıysa bu insan haysiyetini kırıcı değil midir? Ki niçin yalan söylesin, dayak atılmışsa dayak atılmıştır. Siz böyle cezaevlerine yani böyle bir uygarlığa layık ve talip misiniz? Yurttaşlarımız layık mıdır? Bütün bunlara hakikaten layık olmamız için ne sebep var? “’Onların şusu busu var, sizin Allah’ınız varmış.’ Allah’ınız varsa bunlara rıza göstermezsiniz.”