Ana sayfa Logo Altı Cezaevinde ayakta sayım vermeyen tutuklulara hem darp hem de ceza

Cezaevinde ayakta sayım vermeyen tutuklulara hem darp hem de ceza

PAYLAŞ

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi idaresi 111 tutukluya kötü muameleyle tekrar gündeme geldi. Askeri nizamda ayakta sayım vermedikleri için gardiyanlarca darp edilen 111 tutukluya 2 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası verdi. 

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı, cezaevinde 16 Şubat’ta ayakta sayım vermedikleri gerekçesiyle gardiyanlar tarafından darp edilen 114 tutuklu hakkında disiplin soruşturması başlattı. Kurul, disiplin soruşturması kapsamında tutukluların ifadelerini aldıktan sonra 2 Mart’ta kararını açıkladı. Kararda, cezaevinde kalan 114 tutuklunun 16 Şubat’ta sayım yapıldığı esnada eş zamanlı olarak “baskılar bizi yıldıramaz”, “kahrolsun faşizm”,  “insanlık onuru işkenceyi yenecek” şeklinde slogan atarak kapılara vurup sayım vermek istemedikleri, ayakta sayım alınmasına direnerek sayım alınmasına engel olmaya çalıştıkları hazırlanan tutanak ile anlaşıldığı ileri sürüldü. 
 
ŞİDDET GÖRMEZDEN GELİNDİ 

 
Kararda, soruşturma kapsamında tutuklulardan alınan ifadelerinde genel olarak özetle, “15/02/2018 tarihinde akşam sayımında görevli memurların yarından itibaren sayımların ayakta alınacağının sözlü olarak tebliğ edildiği, ayakta sayımın insani ve ahlaki değerlere uygun görmedikleri için ayakta sayım vermedikleri, görevli memurların kendilerini kollarından tutarak zorla kaldırmaya ve havalandırmaya götürmeye çalıştıkları, onur kırıcı bir şekilde fiziki müdahale olduğu için buna tepki olarak slogan attıkları, bu esnada sandalyelerin kırıldığını” şeklinde beyanda bulundukları aktarıldı. 
 
Kararda, soruşturma kapsamında Ercan Binay ve Cemalettin Gürsoy isimli hükümlülerin savunmalarını yapmaları için tebliği yapıldığı,  belirlenen süre içerisinde herhangi bir savunma dilekçesi vermedikleri kaydedildi. 
 
ADALET BAKANLIĞININ  ‘AYAKTA SAYIM’ YAZISI ORTAYA ÇIKTI 
 
Disiplin soruşturması sonucunda 111 tutukluya ceza veren kurul, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “Soruşturma evrakı bir bütün olarak incelendiğinde 16 Şubat 2018 tarihinde, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün 07/02/2018 tarih ve 77204178-207.99/1723-19321 sayılı yazısında sayımların belli bir nizamda ayakta alınması istenildiğinin, sayım alınması için odalara gidildiğinde hükümlü ve tutukluların ayakta sayım alınmasına karşı çıkarak eş zamanlı olarak slogan attıkları bunu da vermiş oldukları ifadelerinde kabul ettikleri, yapmış oldukları davranış ile kurumda korku ve panik ortamı yarattıkları, bu sebeple 5275 Sayıl Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 43. Maddesinin 2. Fıkrasının a ve d bentlerinde (Sayım yapılmasına karşı çıkmak. Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak.) kapsamında değerlendirilerek 2 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası ile cezalandırılmasına.” 
 
Kurul, 3 tutukluya ise disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verdi. Disiplin cezası verilen tutukluların avukatları, Elazığ İnfaz Hâkimliği’ne itirazda bulunacak. 
 
Öte yandan cezaevinde ayakta sayım dayatmasına kabul etmeyen bazı tutukluların gardiyanlarca tehdit edildiği, tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.