Connect with us

Genel

Cezaevlerinde 12 Eylül: Tutuklulara zorla bayrak öptürüldü

Published

on

Tutuklu Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, “Tutukluların Türk bayrağını zorla öpmeleri isteniyor. Kabul etmeyenler gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak şekilde tek tek hücrelere konuluyor” dedi.

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nden, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen HDP yöneticileri Halil Baybariz, Mahmut Adar, HDP üyeleri Fikret Tekin, Uğur Anuştekin’in de aralarında bulunan 38 tutuklu 23 Kasım’da sevk edildikleri sırada çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edildikleri iddia edilmişti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Tutukluların tedavilerinin yapılmadığı ve cezaevinde hak ihlallerinin devam ettiği belirtildi.

‘Çocuğumun üzerinde sigara söndürülmüş’

Cezaevinde “çıplak arama” dayatmasını kabul etmediği için darp edilen Fikret Tekin’in annesi Gülizar Tekin, oğlunun yaklaşık 18 aydır cezaevinde olduğunu ve yoğun işkence ve baskı altında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta oğlunun görüşüne gittiğini söyleyen anne Tekin, “Vucüdunun ve gözünün altı morarmıştı. Giysilerini çıkarıp, onlara çıplak bir şekilde işkence yapıyorlar. Vücutları mosmor. Üzerlerinde sigara söndürüyorlar. Bu işkencenin son bulmasını istiyoruz. Bunlara hakkı yok” şeklinde konuştu.

 

‘Baba: Çok fazla hak ihlali var’

Tekin’in babası Fikrettin Tekin de oğluyla Pazar günü telefonla görüştüğünü söyleyerek, oğlunun kendisine telefonda, “Baba bizler çıplak arama dayatmasını kabul etmediğimiz için işkenceye maruz kaldık. Çok sayıda arkadaşımız ciddi anlamda yararlandı ve birkaç gün sonra hastaneye götürüldü. Bizlere ayakta sayım dayatılmaktadır. Kabul etmediğimizde ise bize saldırıyorlar. Giysilerimiz ve diğer temel ihtiyaçlarımız verilmedi. Şuanda ciddi anlamda baskı ve saldırı altındayız. Anlattıklarımız çok eksik, daha çok hak ihlalleri var. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz” dediğini aktardı. Tutuklulara yapılan işkencenin son bulmasını isteyen baba Tekin, “Zaten tutuklanmış, neden işkence yapıyorlar. Bu insanlık mı? Bu işkence son bulsun” diye konuştu.

 

Bir 12 Eylül uygulaması: Bayrak öptürme

Yaklaşık 7 aydır İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, oğlu ile dün yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun 37 arkadaşıyla birlikte İskenderun T Tipi Cezaevine götürüldüğü andan itibaren gardiyanlar tarafından işkence ile karşılandığını belirtti. Aktaş, “Oğlum ve arkadaşları ilk cezaevine götürüldüklerinde eşyalarına el konuluyor ve ardından feci şekilde darp ediliyorlar. Burada tüm tutukluların Türk bayrağı önünde durarak zorla bayrağı öpmeleri isteniyor. Tabi bu uygulamayı tutuklular kabul etmiyor ve ardından gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tekrar darp edilerek tek tek hücrelere konuluyorlar” dedi.

 

‘Neler yaşadığımızı anlatırsam telefon kapanır’

Yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunan ve sürgün edilen Lokman Aydemir’in babası Mehmet Emin Aydemir ise, cezaevinde tutuklulara kitap, mektup, gazete ve benzeri hiçbir şeyin alınmadığını, yine gece yarıları koğuşlara gardiyanların baskınlar düzenlendiğini oğluyla birlikte tüm tutukluların darp edildiğin ifade etti. Baba Aydemir, oğlunun telefonda kendilerine, “Cezaevinde yaşanılanları anlatırsam telefon kapanır ondan dolayı anlatamayacağım ama sadece şunu söyleyeyim koşullar çok kötü can güvenliğimiz yok” dediğini belirtti. Baba Aydemir, oğlunun yaşamından endişe duyduğunu ifade ederek herkesi duyarlılığa çağırdı.
Her iki aile de İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin şubesine başvurdu.

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar