Connect with us

Sürmanşet

Cezaevlerinde Kürtçe konuşmak ceza gerekçesi

Published

on

Mezopotamya Ajansına konuşan Altan, yeni cezaevlerine yapılan sevklerin işkence amaçlı kullanılmasının yaygınlaştırıldığını belirtti. Çıplak aramanın rutin bir hale getirildiğini söyleyen Altan, geceleri “arama” adı altında koğuşların basıldığını ifade ederek, “ Tutuklular küfür ve hakaret eşliğinde darbedilmektedir. Koğuşlara yerleştirilen kameralarla 24 saat izleme yapılırken, Manisa T Tipi gibi bazı cezaevlerinde avukat odalarına dahi kamera yerleştirilmiştir. Ayakta sayım dayatılmakta, havalandırmaların kapatılması nedeniyle havasızlık sorunu yaşanmakta, tutsaklar yerlerde yatmak zorunda kalmaktadır. Sosyal alanlar kısıtlanmış, kütüphanelerden faydalanmaları kısıtlanmış, kitap, gazete, dergi kısıtlaması getirilmiş, eğitim hakkı cezaevi kurumunun insafına bırakılmıştır” dedi.

Kürtçe olan her şey yasak
Yine cezaevlerinde son günlerde temel gündemin “Tek tip elbise dayatması” olduğunu dile getiren Altan, tutukluların tartışmalarının başını “Tek tip elbise dayatması çekmektedir” dedi. Artan hak ihlallerinin Kürtçe yasağı ile devam ettiğini belirten Altan, “Kürtçe yazılan mektuplara el konulmakta, Kürtçe müzik dinlemek ve şarkı söylemek yasaklanmakta, ceza gerekçesi yapılmaktadır. Yine Kürtçe, cezaevlerinde bir dönem olduğu gibi ‘bilinmeyen bir dil’ olarak kayda geçirilmektedir” diye konuştu.

‘İki eli yok, ama hücrede’
Cezaevlerinde hasta tutukluların sayısının da 1025’e ulaştığını söyleyen Altan, “Menemen R Tipinde tutulan Ergin Aktaş, iki eli olmamasına rağmen halen hücrededir. Yine benzer şekilde tekerlekli sandalyede 3 aydır fizik tedavi görmeyi bekleyen Ahmet Hami sevk beklemektedir. Bunun gibi onlarca hasta tutsağın en temel hakları ellerinden alınmakta, tutuklular cezaevi revirinden dahi yararlanamamaktadır” diye konuştu. Tutukluların tüm uygulamalara karşı mücadele ettiğini belirten Altan, kamuoyunun duyarlılığı ile uygulamalara son verilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar