Connect with us

Öne Çıkanlar

Cezaevlerinde son dönemde disiplin cezaları bir silah gibi kullanılıyor

Published

on

OHAL’in ilan edilmesi ile birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artarken, şimdi de hükümlü tutuklular infazlarının yakılması ve disiplin cezalarıyla karşı karşıya. Avukat Hadice Korkut, TMK 17. maddeye atıfta bulunarak, “Cezaevlerinde son dönemde disiplin cezaları bir silah gibi kullanılıyor” dedi Bugüne kadar uygulanmayan infaz yakma, Terörle Mücadele Kanununun (TMK) 17. maddesi kapsamında işleme konuluyor. Hakkında disiplin cezası bulunan hükümlülerin infazları yakılıyor. Şu ana kadar Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde bir kişinin infazı yakılırken, Edirne F Tipi ve Alanya L Tipi Kapalı cezaevlerinde de hükümlü tutukluların infazının da yakılması söz konusu.

Avukat Hadice Korkut, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevinde kadınlar koğuşunda arama yapıldığında “Kadın infaz memuru az” denilerek, koğuş kapılarından erkek infaz koruma memurların bekletildiğini söyledi.

Kitaplar önce TEM’e gönderiliyor

Korkut, hangi yayın evinden çıkmış olursa olsun gelen tüm kitapların istisnasız Antalya Terörle Mücadele Şubesine gönderildiğini dile getirerek, “Gelen kitaplar ilk olarak Antalya TEM’e gönderiliyor. Hangi mantıkla yaptıkları belli değil. TEM’in cezaevine gelen kitapları denetlemesi bir hukuk garabeti. Gelen tüm yazı ve dokümanlar da TEM’e gönderiliyor. Bazen aylar sonra bunlar cezaevine ulaşabiliyor” dedi. Korkut, cezaevinde günlük gazetelerin de sıklıkla verilmediğini söyledi.

15 kişilik koğuşta 65 kişi

Cezaevi içerisinde tutukluların bir biri ile yazışmasının imkansız olduğunu dile getiren Korkut, “Dışarıdaki cezaevleri ile yazışma yapıyorlar ama aynı cezaevindeki kişilerle bu yazışmayı yapamıyorlar” dedi. Korkut, Kürtçeye dair hiçbir şeyin cezaevine sokulmadığını, erkeklerin kaldığı 15 kişilik koğuşa 60-65 kişinin konulduğunu, koğuşta hasta tutukluların da kaldığını söyledi.

Cezaevi uygulamalarına dair yapılan her itiraza disiplin cezaları ile cevap verildiğini kaydeden Korkut, “İnfaz hakimliği bu konuda bir onama merciden öteye gidemiyor. Son dönemde 3 tane hücreye koyma disiplin cezası alınırsa koşullu salıverilme hakkı ortadan kaldırılıyor. Nevin Gökçe, Emetullah Aşkara, Hatice Çaça’nın koşullu salıverilme hakkı, infazlarının yanma durumu gelişebilir” dedi. Korkut, hak aramaların sonuç vermediğini söyledi.

Mahkeme yetkilerini devretmiş oldu

Disiplin cezalarının TMK 17. madde kapsamında verildiğini hatırlatan Korkut, madde ile mahkemelerin yetkisindeki bir konunun idarenin inisiyatifine bırakıldığını dile getirerek, “Burada TMK doğrudan disiplin cezası veren idareye, Adalet Bakanlığına bağlı bir birime, bağımsızlığı ve tarafsızlığı son derece tartışma, hatta olmayan bir birime ve yargılama yetkisi ve bilgisini taşımayan bir kuruma mahkemenin yetkilerini devretmiş oluyor. Hiçbir mekanizma yok ortada” dedi.

“Son dönemde ısrarla hücre hapsi cezası veriliyor”

Korkut, koşullu salıverilmenin infaz hakimliğinin yetkisinde bile olmayan bir karar olduğunu ancak TMK 17. madde ile idarenin emrine verilmiş durumda olduğunu söyledi. İnfaz yakmalarının son dönemde arttığını dile getiren Korkut, “İnfaz yakmaların 2006’dan önce vardı; ancak uygulanmıyordu. Son dönemde ısrarla hücre hapsi cezası veriliyor. Disiplin cezalarında büyük bir artış var. Hücreye konulmada büyük bir artış var ve Adalet Bakanlığı bu oranı açıklamaktan imtina ediyor” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı

Gündem

Saldırılar sonrası Uber’den ilk açıklama

Published

on

By

Akıllı telefonlar üzerinden araç çağırma şirketi Uber‘den İstanbul’daki taksicilerin saldırılara ilişkin olarak açıklama geldi. Şirketin global merkezinden yapılan açıklamada, “Önceliğimiz bu zor zamanlarda, Uber sürücü ortaklarımızın yanında durmak, onlara gereken hukuki yardımı sağlayıp destek olmaktır” dendi.

Hürriyet’ten Ahmet Can’a yapılan açıklamada “Türkiye’deki operasyonlarımıza, sorumlu bir iş ortağı olarak, sonuna kadar bağlıyız. En çok önem verdiğimiz konuların başında, yerel paydaşlarla beraber çalışarak, birlikte daha akıllı ve çevre dostu şehirler yaratmak geliyor. Buna taksiciler de dahil olduğu için taksi ürünümüz mevcut” dendi.

SAYI 2 BİNİ AŞTI

Ayrıca şirketten yapılan açıklamada Uber’in bulunduğu tüm ülkelerde yerel regülasyonlara uygun olarak faaliyet gösterildiği ve her ülkenin vergi düzenlemelerine uyulduğu vurgulandı.

2014 yılında Türkiye’ye açılan Uber, şu anda iki farklı araç tipiyle hizmet veriyor. Bunlardan biri Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari araçlar. Diğeri de taksi platformu. Şirketten paylaşılan bilgilere göre taksi platformunda hizmet veren taksilerinin sayısı 2 bini aştı.

Continue Reading

Öne Çıkanlar

Erdoğan’dan IMF’ye: Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim; sen sadece paranı al!

Published

on

By

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan çatışmalarla ilgili olarak NATO‘ya tepki gösterdi. “Yeri geldi Afganistan’da olduk Somali’de olduk şu anda Suriye’de bu olaylar yaşanırken, ey NATO sen ne zaman olacak da gelip bizim yanımızda yer alacaksın?” diyen Erdoğan, IMF‘ye de “Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim; sen sadece paranı al” diye seslendi.

Bolu’da partisinin 6. olağan il kongresinde konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Suriye ve Irak sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturmak isteyenler yüzlerindeki maskeleri indirip niyetlerini ifşa ettiler. Kimsenin ummadığı operasyonları başlattık. Müttefikimiz dediğimiz güçlere bakışı sahadaki eylemlere göre yeniden belirledik. NATO’nun üyesiyiz. Yeri geldi Afganistan’da olduk Somali’de olduk şu anda Suriye’de bu olaylar yaşanırken, ey NATO sen ne zaman olacak da gelip bizim yanımızda yer alacaksın? 911 kilometre burada bizim sınırımız var, sürekli terör örgütleri bizi taciz ediyor, Suriye rejimi aynı şekilde bu yollara başvuruyor. Peki sen ne zaman ortaya çıkacaksın, devamlı ben bunları mı söyleyeceğim? Şu ana kadar hala olumlu bir ses söz yok.

“Biz iktidara geldiğimizde de attığımız her adımda bize olmaz dediler, yapamazsınız dediler, başaramazsınız dediler. Daha ileri gidip ‘haddinizi aşmayın ha’ dediler. IMF’nin bize dediği laf ‘olmaz’. Ne olmaz? Sen paranı alıyor musun, alıyorsun. Bizden sonra borç istedi. Arkadaşlar “Verelim mi?” dedi, “Verin” dedim. Bugün borç alan yarın emir alır.

(IMF’ye) Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim. Sen sadece paranı al.”

Continue Reading

Öne Çıkanlar

“Canan Karatay’ı görünce üzülüyorum, depresyonu turşuyla çözmek gibi önerileri tartışmak istemiyorum”

Published

on

By

2015’te Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından verilen diyabet alanında ‘Yılın Bilim Adamı’ ödülünü alan Yılmaz, “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine de pancar üretiminin sınırlandırılmasına da karşıyım. Üretim ağırlığının nişasta bazlı şekerlere kaydırılmasını doğru bulmuyorum” ifadesini kullandı.

Temel Yılmaz’ın Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularına verdiği yanıtların ilgili bölümü şöyle:

– Canan Karatay, son günlerde depresyon ilaçlarıyla ilgili açıklamasıyla gündemde. İstanbul Tabip Odası’nın Karatay’a para cezası kesmesine ne diyorsunuz?

Canan Hoca’nın açıklamalarını artık biraz üzüntüyle izliyorum. Depresyonu sadece bağırsaklara ve faydalı-zararlı bakterilere bağlamak, sorunu turşu yiyerek çözmek gibi önerleri de tartışmak istemiyorum! Sorun bu tür talkshow türü yorumlardan çok daha ciddi. Sadece bizim toplum değil, dünyadaki tüm toplumların sorunu. Hekimler arasındaki bu tür tartışmaların yeri medya değil, olmamalı. Bir hipoteziniz varsa, bununla ilgili olarak bir araştırma yaparsınız. Oturup araştırmayı kaleme alırsınız, sonra bu çalışmayı hakemli dergilerden birisine gönderirsiniz. O arada da bir bilimsel kongrede sunmak istersiniz. Oradaki sunumda konunun uzmanları sizi dinler, onayladıkları noktalarda onaylar, akıllarına yatmayan noktalarda da sorularını sorar. Ondan sonra o düzeltmelerini yapar. Yayın, hakemli bir dergide çıkar. Bu artık uluslararası standartlarda yapılmış bir araştırmadır ve herkes bunu uygular.

– Karatay’a temel eleştiriniz, araştırma bulgularını önünüze koymadan konuşması mı?

Evet, somut kanıtlar olmadan konuşmamalı.

– Siz Karatay’ın şeker yükleme testine karşı çıkmasını da eleştiriyorsunuz değil mi?

“Şeker yükleme testini yaptıranların çocukları şeker hastası olur, kalbi delik olur” diyorsanız, bunu kanıtlamanız lazım. Tıpta gelişigüzel konuşma hakkınız yok. İnsan hayatıyla ilişkili olarak karar veren ve daha sonra hesap sorulmayan mesleklerden biri hâkimlik, diğeri de hekimlik. Bir hasta, gelip sizi bir otorite olarak aldığı zaman, ağzınızdan çıkacak her kelimeyi izler. Söylediğiniz bir kelimeye takılır, sabaha kadar uyumaz. Canan Hoca’nın, glikoz tolerans testi yapılmış annelerin çocuklarının verilen glikoza bağlı olarak diyabet olduğuna dair kendi klinik araştırmasını ya da literatüre ilişkin araştırmasını bekliyorum. Baktım ama bulamadım.

– Ama Karatay depresyon ilaçlarının aşırı yaygınlaşmasını eleştirmekte haklı değil mi?

Depresyon ilaç tüketiminin aşırı olduğuna katılıyorum. Bunun temel nedeni, gelişen teknolojinin insanlara getirdiği yeni hayat modeli. İnsanlar artık çok daha uzun saatler çalışıyor, daha uzun süre kapalı ortamlarda kalıyor, daha hareketsiz ve daha stresli. Mesaj-mail trafiği de düşük yoğunluklu stresi tüm güne yaydı. İnsanlar artık sürekli çalışan, sürekli izlenen ve sürekli uyarı ve emirlerle sürekli yönetilen modern köleler haline geldi ve tüm toplumlarda depresyon patladı. İlaç kullanımı da arttı. Ancak bu durum tek başına bu kadar aşırı ilaç kullanımını izah etmez. Sorunu psikoterapik rehabilitasyonlarla çözümlenebilecek birçok insan hemen ilaca yönlendiriliyor. Aşırı miktarda gereksiz, indikasyonsuz ilaç tüketimi var. Bu ilaçlar duyguları etkileyen ilaçlar, stres ve üzüntüleri azaltırken sevinç ve mutlulukları da buduyor. Çalışma koşullarının biraz daha düzeltilmesi, işyerlerinde çalışana psikolojik danışmanlık sağlanması gibi önlemler, sorunların çözümünde çok önemli rol oynayabilir.

Continue Reading

Çok Okunanlar