Ana sayfa Öne Çıkanlar Cezaevlerinde son dönemde disiplin cezaları bir silah gibi kullanılıyor

Cezaevlerinde son dönemde disiplin cezaları bir silah gibi kullanılıyor

PAYLAŞ

OHAL’in ilan edilmesi ile birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artarken, şimdi de hükümlü tutuklular infazlarının yakılması ve disiplin cezalarıyla karşı karşıya. Avukat Hadice Korkut, TMK 17. maddeye atıfta bulunarak, “Cezaevlerinde son dönemde disiplin cezaları bir silah gibi kullanılıyor” dedi Bugüne kadar uygulanmayan infaz yakma, Terörle Mücadele Kanununun (TMK) 17. maddesi kapsamında işleme konuluyor. Hakkında disiplin cezası bulunan hükümlülerin infazları yakılıyor. Şu ana kadar Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde bir kişinin infazı yakılırken, Edirne F Tipi ve Alanya L Tipi Kapalı cezaevlerinde de hükümlü tutukluların infazının da yakılması söz konusu.

Avukat Hadice Korkut, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevinde kadınlar koğuşunda arama yapıldığında “Kadın infaz memuru az” denilerek, koğuş kapılarından erkek infaz koruma memurların bekletildiğini söyledi.

Kitaplar önce TEM’e gönderiliyor

Korkut, hangi yayın evinden çıkmış olursa olsun gelen tüm kitapların istisnasız Antalya Terörle Mücadele Şubesine gönderildiğini dile getirerek, “Gelen kitaplar ilk olarak Antalya TEM’e gönderiliyor. Hangi mantıkla yaptıkları belli değil. TEM’in cezaevine gelen kitapları denetlemesi bir hukuk garabeti. Gelen tüm yazı ve dokümanlar da TEM’e gönderiliyor. Bazen aylar sonra bunlar cezaevine ulaşabiliyor” dedi. Korkut, cezaevinde günlük gazetelerin de sıklıkla verilmediğini söyledi.

15 kişilik koğuşta 65 kişi

Cezaevi içerisinde tutukluların bir biri ile yazışmasının imkansız olduğunu dile getiren Korkut, “Dışarıdaki cezaevleri ile yazışma yapıyorlar ama aynı cezaevindeki kişilerle bu yazışmayı yapamıyorlar” dedi. Korkut, Kürtçeye dair hiçbir şeyin cezaevine sokulmadığını, erkeklerin kaldığı 15 kişilik koğuşa 60-65 kişinin konulduğunu, koğuşta hasta tutukluların da kaldığını söyledi.

Cezaevi uygulamalarına dair yapılan her itiraza disiplin cezaları ile cevap verildiğini kaydeden Korkut, “İnfaz hakimliği bu konuda bir onama merciden öteye gidemiyor. Son dönemde 3 tane hücreye koyma disiplin cezası alınırsa koşullu salıverilme hakkı ortadan kaldırılıyor. Nevin Gökçe, Emetullah Aşkara, Hatice Çaça’nın koşullu salıverilme hakkı, infazlarının yanma durumu gelişebilir” dedi. Korkut, hak aramaların sonuç vermediğini söyledi.

Mahkeme yetkilerini devretmiş oldu

Disiplin cezalarının TMK 17. madde kapsamında verildiğini hatırlatan Korkut, madde ile mahkemelerin yetkisindeki bir konunun idarenin inisiyatifine bırakıldığını dile getirerek, “Burada TMK doğrudan disiplin cezası veren idareye, Adalet Bakanlığına bağlı bir birime, bağımsızlığı ve tarafsızlığı son derece tartışma, hatta olmayan bir birime ve yargılama yetkisi ve bilgisini taşımayan bir kuruma mahkemenin yetkilerini devretmiş oluyor. Hiçbir mekanizma yok ortada” dedi.

“Son dönemde ısrarla hücre hapsi cezası veriliyor”

Korkut, koşullu salıverilmenin infaz hakimliğinin yetkisinde bile olmayan bir karar olduğunu ancak TMK 17. madde ile idarenin emrine verilmiş durumda olduğunu söyledi. İnfaz yakmalarının son dönemde arttığını dile getiren Korkut, “İnfaz yakmaların 2006’dan önce vardı; ancak uygulanmıyordu. Son dönemde ısrarla hücre hapsi cezası veriliyor. Disiplin cezalarında büyük bir artış var. Hücreye konulmada büyük bir artış var ve Adalet Bakanlığı bu oranı açıklamaktan imtina ediyor” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı