Ana sayfa Sürmanşet Chomsky: Osman Kavala’nın gözaltına alınması, Erdoğan rejiminin ifade özgürlüğüne karşı son saldırısıdır

Chomsky: Osman Kavala’nın gözaltına alınması, Erdoğan rejiminin ifade özgürlüğüne karşı son saldırısıdır

PAYLAŞ

ABD’li dil bilim profesörü Noam Chomsky, Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ve gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala hakkında açıklama yaptı.

Bianet’ten Pınar Tarcan’a konuşan Chomsky, “Gazetecilerin ve Erdoğan rejimini eleştiren aktivistlerin tutuklanması, gördükleri zulüm, en temel ifade özgürlüğü haklarına şiddetli bir saldırıdır. Bu tutuklamalar Türkiye demokrasisine ve özgürlüğüne şiddetli bir darbedir” dedi.

“Hemen sonlandırılmalı”

ABD’li düşünür, “Bu uygulamalar hemen sonlandırılmalı ki özgür tartışma ve bilgi akışı Türkiye toplumuna faydalı olacak şekilde yeniden canlansın” çağrısı yaptı.

AB’den de tepki gelmişti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic da Kavala’nın gözaltı süreciyle ilgili “Kavala’nın gözaltına alınması da masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük bir hızla çözümlenmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu niteliğindedir” ifadelerini kullanmıştı.