Ana sayfa Politika CHP: Gerekirse Meclis’ten çekiliriz

CHP: Gerekirse Meclis’ten çekiliriz

PAYLAŞ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Selin Sayek Böke, yaptığı açıklamada referandum sonucunun kendileri için yok hükmünde olduğunu söyledi.

‘HER AŞAMASINDA HİLE VE SAHTEKARLIĞA BAŞVURULMUŞTUR’

Böke, şöyle konuştu: “Referandumdan ‘Evet’ sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişkliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumun her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur. Halkın oylarıyla elde edilemeyen sonuç, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir dizi hileyle elde edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır. Gayri meşrudur ve geçersizdir. Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanlarıyla oy kullanmış olan milyonlar, hileyle oldu bittiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır.”

‘DEMOKRATİK TÜM HAKLARIMIZI KULLANACAĞIMIZDAN ŞÜPHENİZ OLMASIN’

”İlan edilen bu referandumun sonucunu tanımıyoruz” diyen Böke, ”Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüpheniz olmasın. Her türlü deyince, meclisten çekilmekten de, çalışmaya devam etmek de buna girer” ifadelerini kullandı.

Böke, şöyle devam etti: “Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir. Hileyle, alel acele yapılan balkon konuşmalarıyla algı operasyonu yönetilmektedir. İlan edilen bu referandumun sonucunu tanımıyoruz, tanımayacağız da. Bu referandum tekrar edilmelidir. Biz, olmayan bir anayasa varmış gibi davranmayacağız. Oldu bittilere boyun eğmeyeceğiz.

‘HADDİNİ BİL DERSEN SUÇU KABUL ETMİŞ OLUYORSUN’

Halk oylamasının hem ulusal hem de uluslararası düzeyde şaibeli hale geldiğini savunan Böke, “Bunu Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ dediğinizde, suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil, Türkiye’de demokrasiyi yükseltmeye ihtiyacımız var” dedi.

‘KARŞIMIZDAKİLERDE BUNU BİR MAÇ OLARAK GÖREN ANLAYIŞ VAR’

Bökei konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler meselenin Türkiye meselesi olduğunu her yerde anlattık. Oysa karşımızdakilerde bunu bir maç olarak gören anlayış var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın (Recep Tayyip Erdoğan) kullandığı cümlelerle bunu Türkiye meselesi olarak değil, siyasi bir mesele olarak gördüğü ortadadır.”