Ana sayfa Genel CHP heyeti Dersim’deki yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

CHP heyeti Dersim’deki yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

PAYLAŞ


Dersim’de 12 gündür zaman zaman artarak devam eden yangınların hâlâ söndürülememesi ve artması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bölgeye bir heyet gönderdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet bugün yangın bölgelerinde inceleme yaptı. Heyette milletvekilleri Burhanettin Bulut ve Polat Şaroğlu ile CHP İl Başkanı ve Hozat, Pertek, Ovacık belediye başkanları da yer aldı.

“HALKA, YANGINA MÜDAHALE İZNİ VERİLSEYDİ YANGIN BU KADAR BÜYÜMEZDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yangın bölgesinden yaptığı açıklamalada, Bölgede yangına yeterince ve zamanında müdahale edilmediği yönünde bir kanaat hakim olduğunu, yangının bir operasyon ile başladığı iddia edildiğini belirtti. Ağbaba açıklamasında şunları söyledi: “İlk yangın kontrol altına alındıktan sonra ikinci yangın 18 Ağustos’ta başlamış ve maalesef günlerce müdahale edilmiyor. Araçlarla ilk müdahale geçtiğimiz perşembe günü başlıyor. Ancak yukarıdan müdahale edilmeyince itfaiye araçlarının yangın bölgesine girmesi de pek mümkün değil.

Yangın ilk başladığı zaman başta belediye başkanlarımız olmak üzere sivil halk müdahale etmek istemiş, ancak buna da izin verilmemiş. Belki o zaman sivil vatandaşlarımıza izin verilmiş olsaydı ilk anda müdahale edilebilseydi yangın bu kadar büyümezdi. Ki bu bölgenin vatandaşlarının yangınlar konusunda geçmişten deneyimi var.”

Yangından toplam 140 hektarlık alanın etkilendiğinin belirtilildiğini kaydeden Ağbaba, “Günlerce devam eden yangının ardından bir ihmal olduğu gözle görülüyor. Yolun yanı başında, 2 km uzaklıktaki bir alanda çıkan yangının bu kadar uzun süre devam etmesi manidar. O bölgeye girmemize izin verilmemesi de manidar. Heralde gizleyecekleri, kapatacakları bir şeyler var gibi görünüyor” dedi.

“12 GÜN SONRA İLK KEZ BUGÜN BİZ GELDİKTEN SONRA HELİKOPTER GÖNDERİLDİ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bölgede hangi ihtiyaç varsa itfaiye, yangın söndürme teçhizatları vs. ne ihtiyaç varsa karşılanacağı yönünde talimatı olduğunu belirten Ağbaba, CHP’li belediyeler olarak her türlü imkanımızı yangının söndürülmesi için kullanacaklarını Vali’ye  bildirdiklerini, Vali’nin ise bir ihtiyaç olmadığını söylediğini aktardı.

Müdahaledeki gecikmeyle ilgili konuşan Ağbaba, “Bugün itibariyle 2 helikopter ve 1 uçakla yangına müdahale edilmeye başlanmış.10 gün gecikmeyle müdahale başlanmış. Maalesef çok gecikmiş bir müdahale sözkonusu” dedi.

“YANGIN KENDİ SÖNSÜN DİYE MÜDAHALE EDİLMEMİŞ!”

Ağbaba, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Burada bir bomba atıldığı iddiası var yangının bundan sonra çıktığı iddia ediliyor. Günlerce müdahale dilmiyor. Sivil halkın müdahalesine de izin verilmiyor. Aslında ilk başlayan yer hemen asfalta 1-2 Km kadar bir yer. Kendi sönsün diyerek müdahale edilmemiş ve 140 hektardan fazla alan yanmış. İlk anda müdahale edilse yayılmadan söndürülebilirmiş. Geçmişteki yangın yönetimlerini bildiğimiz için şunu söyleyebiliriz yangına özellikle müdahale edilmemiş. Bugün Orman Genel Müdürlüğü daha yeni 2 helikopterle 1 uçak görevlendirdiği söyleniyor.

Yangın bölgesinde incelemelerimize devam edeceğiz. Farklı bölgelerde de yangınlar var. Yeni başlayan yangın yerleri var. Oralarda da incelemelerde bulunacağız. Bazı bölgelere güvenlik nedeniyle girmemize izin verilmiyor ama biz yerinde görüp incelemeye çalışacağız.

“TUNCELİ’YE ÖZEL BİR UYGULAMA VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR”

(Siz bugün geldiniz ve havadan müdahale başladı bu konuda yetkililere sordunuz mu bir açıklama yapıldı mı? sorusuna) Sorduk ve şimdiye dek operasyon olduğu söylendi ancak biz inanmadık. Yangına müdahale operasyona engel bir durum mudur ben inanmadım doğrusu. Heralde kamuoyunun tepkisi, Cumhuriyet Halk Partisinin tepkisi bekleniyordu.  Milletvekillerimiz, ve Hozat, Ovacık, Pertek Belediye Başkanlarımız, İl Başkanımız günlerdir uyumuyorlar takip ediyorlar onu söyleyelim. Ama burda Tunceli’ye özgü bir uygulama var gibi gözüküyor. Bu süreç şeffaf şekilde yönetilmeli. Kendi sönsün diye Tunceli’ye yönelik ayrı bir uygulama kabul edilemez.

Yangın bölgesine girilmesine izin verilmiyor ama biz şansımızı deneyeceğiz. Bizim amacımız burda yangının söndürülmesine katkıda bulunmak, kamuoyunda varsa kirli bilgiler bu konuda doğru bilgileri yansıtmaya çalışmak. Biz buraya yangının söndürülmesine destek olmaya geldik. Herhangi bir olumsuzluk yaratmaya değil.” (HABER MERKEZİ)Source link