Ana sayfa Manşet CHP Parti Meclisi’nden ittifak kararı

CHP Parti Meclisi’nden ittifak kararı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na seçimlerde ittifak yapabilmesi için yetki verdi.

PAYLAŞ

CHP Genel Merkezi’nde 27. dönem milletvekili aday adaylığı süreci de başladı. Milletvekili adaylığı için başvuru ücretleri 10 bin TL, dosya ücretleri de bin TL olarak belirlendi.

Milletvekili adaylarının saptanmasında da “ön seçim” yerine, milletvekili adaylarının, “Merkez Yoklaması” yöntemiyle belirlenmesine karar verildi.

Toplantı sonrasında Parti Sözcüsü Bülent Tezcan Parti Meclisi’nin, ittifak çalışmaları için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdiğini açıkladı.

Tezcan, “Herhangi bir biçimde Cumhurbaşkanı adayı tespiti görüşmemiz olmamıştır. Muhtemel bütün adaylar isminde görüşülmüştür. İsimlere takılmama konusunda Parti Meclisi’nde ağırlıklı görüş ortaya çıkmıştır” dedi.

Tezcan’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Parti Meclisinde en geniş ittifak modelinin hayata geçirilmesi gerektiği konusunda mutabakat oluştu. Siyasi ittifak görüşmelerinin yürütülmesi ve gerekli her türlü kararın alınması konusunda Kılıçdaroğlu’na oy birliğiyle tam yetki verdi. Milletvekilliği adaylığı için müracaatlar 30 Nisan başlayacak. 7 Mayıs’a kadar devam edecek.

Parti Meclisi’miz isimler üzerinde sürece zarar verecek bir değerlendirme yapmaktan kaçınmaktadır. Devam eden ittifak görüşmeleri vardır. İsimler noktasında özel tartışma açılmamıştır. Parti Meclisi’nin konuya ne kadar duyarlı yaklaştığının da sevindirici bir işaretidir. Aday saptama sürecinde, ismin bir gün önce ya da bir gün sonra saptanması kampanyanın yürütülmesiyle de ilgili bir konudur. En uygun sürede Cumhurbaşkanı adayımız açıklanacaktır.

Şu aday olmalı, şu aday olmamalı diye bu süreci rezerve eden herhangi bir görüş oluşmamıştır. Parti Meclisi’miz Genel Başkan’a sonuç alacak kombinasyonu yapma konusunda da geniş bir yetki vermiştir.”