Ana sayfa Manşet CHP seçmenine göre 15 Temmuz ‘darbe’ değil mizansen

CHP seçmenine göre 15 Temmuz ‘darbe’ değil mizansen

KONDA: CHP'li seçmenlerin yüzde 33'ü 15 Tummuz'un darbe girişimi olmadığını ve kurgu olduğunu, yüzde 21'i ise cumhurbaşkanının darbe haberini aldığını ve kontrollü olarak yapılmasına izin verdiğini söylüyor.

PAYLAŞ

KONDA, dört büyük partinin seçmenini incelediği raporun ikincisi yayınlandı.

İlk olarak AK Parti’nin seçmen tabanı profillerinin ihtiyaç ve taleplerinin incelendiği raporun ikincisinde CHP seçmeni mercek altına alındı.​

Konda’nın 2016-2017 yılları arasında yaptığı araştırmalara göre ‘Darbe girişiminin kurgu olduğu iddiasıyla ilgili görüşünüzü hangisi daha iyi ifade ediyor?’ sorusuna cevaben CHP’li seçmenlerin ortalama yüzde 33’ü darbe girişimi olmadığını ve bunun tamamen kurgu olduğunu düşünüyor.

Yüzde 21’i cumhurbaşkanı/hükümetin darbe haberini aldığını ve kontrollü olarak yapılmasına izin verildiğini söylüyor. Yani yüzde 54’ü darbe girişimini belli bir mizansen olarak okuyor.

Seçmenlerin yüzde 46’sı bir darbe girişimi olduğunu düşünüyor ancak bunlardan yüzde 25’i de cumhurbaşkanı/hükümetin darbe girişimini kendi lehine kullandığını düşünüyor.

CHP’li seçmenlerin Kürt meselesine bakışı hakkında bilgi veren bir başka araştırmada, ‘Sizce Kürt sorununu çözmek için ne yapılmalıdır?’ sorusuna (Aralık 2016) bakıldığında CHP’liler arasında farklı yaklaşımlar olduğu görülüyor. Nitekim, konunun muhatapları ile masaya oturup uzlaşma yoluna gidilmelidir diyen seçmenler yüzde 47. Seçmenlerin yüzde 19’u bu sorununun barışçıl bir çözümü olmadığını, yüzde 34’ü de ülkede ‘Kürt sorunu’ diye bir sorunun olmadığını belirtmekte.