Ana sayfa Politika CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: Erdoğan faşist ve şeddeli bir diktatördür!

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan: Erdoğan faşist ve şeddeli bir diktatördür!

PAYLAŞ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için ağır ifadeler kullandı.

Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle adli kontrol şartı uygulanıp, yurt dışına çıkış yasağı getirilen Tekirdağ’ın Süleymanapaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a destek vermek için kente gelen Tezcan, CHP’li belediye başkanlarının ‘şamaroğlanı’ olmadığını belirterek, “Şimdi Ekrem başkan bu lafı dedi- demedi ben onu bilmem. Ama Tekirdağ meydanında ben söylüyorum Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür. Hem de onların anladığı dilden söylüyorum. Şeddelisidir diktatörün şeddelisidir hem de” diye konuştu.

“Yasal yollara başvuracağız”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tezcan’ın sözlerine ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını açıklarken, kişisel Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

1- CHP’li Bülent Tezcan’ın nefret söylemi, ana muhalefet adına bir utanç vesikasıdır. Bu siyaset değil, milletin iradesine düşmanlıktır.
2- Bu konuda yasal yollara başvurulacaktır.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da konuya ilişkin olarak Bakanlar Kurulu sonrası şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin faşist bir devlet olmadığının, Türkiye’de de faşist ve diktatörün bulunmadığının en büyük ispatı, sayın Tezcan gibi birisinin çıkıp bu edepsizliği yapmaya cüret etmesi ve yapmasıdır. Türkiye’de bir diktatör olsa idi, Bülent Tezcan göğsünü gere gere efelenip böyle bir cümle sarf edemezdi. Bu bile Türkiye’de faşizmin, diktatörlüğün olmadığının en büyük ispatıdır.”

Soruşturma açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan hakkında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Duyuruyu Erdoğan adına avukat Hüseyin Aydın yaptı.

Avukat Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi.

Tezcan’ın yaptığı konuşmaya yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunun işlendiği belirtildi.