Ana sayfa Genel CHP’li Sarıhan: İşkenceci Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak neden hala görevde

CHP’li Sarıhan: İşkenceci Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak neden hala görevde

PAYLAŞ

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kesintisiz hale gelen OHAL süreciyle birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve kötü muamele iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Sarıhan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde cezaevlerinde son dönemde, domuz bağı, süngerli oda uygulaması, keyfi bir şekilde verilen disiplin cezaları, haberleşme ve iletişim hakkının engellenmesi gibi hak ihlalleri ve işkence iddialarının arttığını belirtti. Tekirdağ, Silivri, Edirne, Kırıkkale cezaevlerinde yaşananları sıralayan Sarıhan, söz konusu ihlal iddialarına ilişkin bu güne dek ne tür işlemler yapıldığını sordu.

Edirne Cezaevi’ndeki ihlaller yeni müdür ile arttı mı

Eylül ayında aynı konuda bir başka önerge verdiğini ve yanıtsız kaldığını anımsatan CHP’li vekil Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile birçok kez gündeme gelen Haydar Ali Ak’ın, Edirne F Tipi Cezaevi’ne müdür olarak atanmasıyla kötü muamele ve hak ihlallerinin arttığının öne sürüldüğünü belirtti. Sarıhan “Tekirdağ Cezaevi’nde görevli olduğu süreçte işkence iddialarıyla pek çok kez gündeme gelen bir tutuklunun kolunu kırmak, bir diğerini yumruklamak, kendisine “Günaydın” demeyen bir tutukluya tek kişilik hücre cezası uygulatmak, kağıttan yapılmış el ürünü kalemlikleri toplamak, sabah sayımlarını baskına çevirip odaları talan etmek, itiraz edenleri ‘süngerli oda’ adı verilen hücreye koymak gibi eylemler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Ak ile ilgili bugüne dek yapılan yasal işlemleri sordu ve “Hakkında sayısız iddia ve şikayet olan bir kamu görevlisinin hâlâ müdür pozisyonunda olmasının hukuki dayanağı nedir?” ekledi.

Sarıhan, bakanlığın cezaevlerinde yaşananlara yönelik ne tür önlemler aldığını ve koşulların iyileştirilmesine yönelik bir yol haritasının olup olmadığının da cevabını da talep etti.

(DUVAR)