Ana sayfa Manşet Türkiye’yi ‘totaliter İslami diktatörlük’ olarak tanımlayan CIA Direktörü Ankara’da

Türkiye’yi ‘totaliter İslami diktatörlük’ olarak tanımlayan CIA Direktörü Ankara’da

PAYLAŞ

CIA Başkanı Mike Pompeo bugün Ankara’ya geldi. Gündemde Fethullah Gülen’in iadesi ve Suriye meselesi dahil önemli konular var. İlk yurtdışı ziyaretini olan Pompeo’nun, üst düzey temaslarda bulunması bekleniyor. Pompeo, CIA Direktörü olmadan önce yaptığı açıklamada, İran’ın da Türkiye’nin de “totaliter İslami diktatörlükler” olduğunu söylemişti.

CIA Direktörü Mike Pompeo’nun Ggreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmesi önem taşıyor. Pompeo’nun ziyaretinden bir gün önce iki ülke lieri telefonda görüştü. Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmede terörizmle mücadele, kürt sorunu ve Gülen’in iadesi konularının konuşulduğu düşünülüyor. Özellikle Gülen’in kaderinin bu ziyarette masadaki konulardan birisi olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

Pompeo’nun ziyaret sırasında nasıl bir profil çizeceği henüz netlik kazanmadı. Ancak yine de Türkiye’nin NATO partneriyle iyi ilişkiler kurmaya çalıştığı sonucu çıkarılabilir. Ayrıca Erdoğan’ın henüz, Trump’ın Müslüman ülklere yönelik vize kısıtlama kararına tepki göstermemiş olması da bu noktada önem taşıyor. Ancak Erdoğan geçtiğimiz yıl Trump’ı İslamofobiya ile suçlamış ve adının İstanbul’daki binadan kaldırılmasını emretmişti.

Öte yandan CIA Direktörü Mike Pompeo Türkiye ziyaretiyle ilgili konuşan HDP’li Ertuğrul Kürkçü, “Sırrı Süreyya Önder arkadaşımızın meşhur ettiği bir deyiş var; Azrailin can dağıttığı görülmemiştir. CIA’den hayır geldiği görülmemiştir. Gelmese daha iyidir.” ifadelerini kullandı.