Ana sayfa Editörden Çiğdem Toker: Ensar Vakfı vergilerimizden pay alacak gibi görünüyor

Çiğdem Toker: Ensar Vakfı vergilerimizden pay alacak gibi görünüyor

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Kamua yararlı vakıf’ statüsü verilen Ensar Vakafı’nın izin almadan para toplayabileceğini ayrıca vergilerden de pay alacağını söyledi.

Çiğdem Toker’in “Eğitimdeki yakın tehlike” başlıklı yazısının ilgili kısı şu şekilde:

Eylülde okullar açılıyor. Yeni öğretim döneminde Ensar Vakfı okullarda daha etkin olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yenilediği protokole göre Ensar, ülke genelinde ortaokul ve liselerde kültürel, sportif kurslar açabilecek.

Ensar, “kamuya yararlı” bir vakıf. Bundan beş yıl önce vergi muafiyeti kazanmış. Ona “kamuya yararlı” vakıf statüsü kazandıran Bakanlar Kurulu kararının altında, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, başbakanı Tayyip Erdoğan’ın imzaları var. Vakfın, ekonomik aktörlerle bağlarının güçlenmesi de zaten bu statüden sonra yoğunlaşıyor.

Kamuya yararlı vakıf olmanın iki önemli avantajı mevcut: İzin almadan yardım toplayabiliyor. Damga vergisi, KDV istisnasi, veraset ve intikal vergisi, mülkiyetindeki gayrimenkullerin emlak vergisi gibi muafiyetleri var.

Ne var ki, Ensar bu önemli mali ve ekonomik ayrıcalıklarına rağmen vergilerimizden pay alacak gibi görünüyor. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Ensar Vakfı ile imzaladığı protokole göre, Vakıf’tan gelen öğretmen, eğiticilerin ücreti bakanlıkça ödenecek.

Yani Milli Eğitim bütçesinden. Hepimizden toplanan vergilerle hazırlanan bütçeden sicilinde -bizim bildiğimiz- üç şubesinde gerçekleşip mahkûmiyetle sonuçlanan çocuk tacizi bulunan bir vakfa kaynak aktarılacak yani.

Yazının tamamı için…