Ana sayfa Editörden Çiğdem Toker: İtibardan tabii ki tasarruf olmaz. İş ki harcatan siz olmayın

Çiğdem Toker: İtibardan tabii ki tasarruf olmaz. İş ki harcatan siz olmayın

PAYLAŞ

Türkiye’nin dış politikada saygınlığının Avrupa’dan oy devrişme adına çökme noktasına getirildiğini söyleyen Cumhuriyet Yazarı Çiğdem Toker, buna neden olanların demokratik değerlerden bahsetmesini eleştirdi. Toker yazısında, Türkiye’de yalanan antidemokratik eylemlere dikkat çekti.

Toker’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye’nin, dış politikada Suriye iç savaşından bu yana erozyona uğrayan saygınlığı, referandum için Avrupa’dan oy devşirme uğruna çökme noktasına getirilmişken, bu yıkım mimarisinde rolü olanların demokratik değerlerden söz etmesi “bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

Bu ülkede darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve çıkarılan KHK’lerle temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğinin bilinmediği sanılıyor olmalı. Yaşam hakkı, ifade özgürlüğü, çalışma hakkı, örgütlenme hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı haklarının güvence altında olduğu düşünülüyor herhalde.

Ki, Avrupalı muhataplarından demokratik değerlere saygı talep eden bakanlar, kendilerinin de imzalarının olduğu KHK’lerle ihraç edilen iki akademisyenin peş peşe intihar ettiğini unutmuş görünüyor. Bir doktorun sorgulandıktan sonra, hastanenin 10. katından atladığının bilinmediğinden, referandumda hayır için çalışan MHP’li eski milletvekillerinin salon anlaşmalarının iptal edildiğinin duyulmadığından eminler.

Demokratik değerlere saygı talep eden bakanlar, Ankara’da demokrasi isteyen akademisyenlerin üzerine köpekli polisin yürüdüğünden, cüppelerinin polis botları altında ezildiğinden, işini geri istediği için kamu düzenini bozmadan açık alanda tek kişilik eylem yapan kişilerin gözaltında kolunun kırıldığından Batı’nın haberdar olmadığını düşünüyorlar ki, demokratik değerlere saygı talep ediyorlar. Ne diyelim…

İtibardan tabii ki tasarruf olmaz. İş ki harcatan siz olmayın.