Ana sayfa Editörden “Cihatçı militanlara göz yumulduğunda, yürütmede çift başlılık mı vardı?”

“Cihatçı militanlara göz yumulduğunda, yürütmede çift başlılık mı vardı?”

PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa yürütme çift başlılıktan kurtulacak” sözlerini eleştiren Hürriyet Yazarı Mehmet Yılmaz Kurtulmuş’un hep sözlerini toparlamaya çalıştığını ancak her seferinde yine açıklamak zorunda kalacağı başka bir söz ettiğini söyledi. Yılmaz yazısında, “Suriye’de, Esad’ı devirmek için cihatçı militanların Türkiye sınırını yolgeçen hanına dönüştürmesine göz yumulduğunda, yürütmede çift başlılık mı vardı?” ifadelerini kullandı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Merak ettim, barış sürecinde PKK’nın kentlerde cephanelikler kurmasına, valilerin askere operasyon izni vermemesine, PKK’nın bölgede rahatça at koşturmasına neden olan şey, “yürütmenin çift başlılığı” mıydı? Suriye’de, Esad’ı devirmek için cihatçı militanların Türkiye sınırını yolgeçen hanına dönüştürmesine göz yumulduğunda, “yürütmede çift başlılık” mı vardı?

Hayır yoktu. Cumhurbaşkanı ile Başbakan sonsuz bir uyum içindeydi.

O kararlar, parti liderlerine esir olmamış bir Meclis’te tartışılabilseydi, bu tür kararları “yürütmedeki tek baş” vermeyip, Meclis’e ve kamuoyuna kulak verseydi, böyle mi olurdu?

Yazının tamamı için…