Connect with us

Genel

Cihatçı saldırılarda orta asyalı saldırgan sayısında artış

Published

on

Çoğu Özbek asıllı olmak üzere Orta Asyalılar daha önce de, İstanbul’dan St. Petersburg’a, Boston’dan Stockholm’e kadar çeşitli saldırılarda öne çıktı. Bu kişilerin çoğunun cihatçı örgütlerin sempatizanı olduğu belirtiliyor.
Eskiden Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Orta Asya’daki cumhuriyetler, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Suriye ile Irak’taki diğer örgütlere militan sağlayan başlıca kaynaklardan biri oldular.

BBC İzleme Servisi son dönemde Orta Asya kökenli kişilerin düzenlediği ya da düzenleme hazırlığında oldukları saldırıları derledi.

31 Ekim 2017 – Manhattan’da kamyonet saldırısı

Özbek asıllı göçmen Seyfullo Saipov, New York’un aşağı Manhattan bölgesinde kamyonetini bisiklet yoluna sürdü. 8 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı.

27 Ekim 2017 – Obama’yı tehdit cezası

Özbekistan vatanadaşı Abdurasul Juraboyev, 2014’te dönemin ABD Başkanı olan Barack Obama’ya internet üzerinden onu öldürmekle tehdit eden mesajlar gönderdiği için 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

7 Nisan 2017 – Stockholm saldırısı

Sığınma başvurusu kabul edilmeyen Özbek asıllı Rakhmat Akilov, İsveç’in başkenti Stockholm’ün en işlek caddelerinden birinde kamyonetini insanların üzerine sürdü. 4 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı. Saldırıyla ilgili gözaltına alınan diğer 2 kişinin de Özbek asıllı oldukları açıklandı.

3 Nisan 2017 – St. Petersburg’da bombalı saldırı

Kırgız asıllı Rusya vatandaşı Akbarjon Jalilov, Rusya’nın en büyük ikinci kentinde intihar saldırısı düzenledi. 14 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı. Rus güvenlik birimleri, saldırıyla ilgili gözaltına alınan bütün kişilerin Orta Asya asıllı olduğunu açıkladı.

31 Aralık 2016 – İstanbul’da Reina saldırısı

Özbekistan vatandaşı Abdulkadir Masharipov, yılbaşı gecesi gece kulübü Reina’da saldırı düzenledi. 39 kişi hayatını kaybetti.

28 Haziran 2016 – İstanbul’da Atatürk Havaalanı saldırısı

İçlerinden biri Özbek, diğeri Kırgız olduğu düşünülen 3 saldırgan, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda bombalı ve silahlı saldırı düzenledi. Saldırganlar hariç 45 kişi hayatını kaybetti, 230’dan fazla kişi yaralandı.

7 Haziran 2016 – ABD’de saldırı hazırlığı cezası

Özbekistan vatandaşı Fazliddin Kurbanov, ABD’de bir askeri okula saldırı hazırlığı yapmaktan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12 Haziran 2015 – ABD saldırı hazırlığı cezası

Özbekistan vatandaşı Akmal Zakirov, “IŞİD’e katılma hazırlığında olma” ve “ABD’ye cihat ilan etmeye teşebbüs” ile suçlandı. Daha önce, Akmal ile New York’un aynı semtinde yaşayan başka iki Özbek, New York’ta polis yetkililerine saldırı planı yapmaktan tutuklandı.

15 Nisan 2013 – Boston Maratonu saldırısı

Kırgızistan doğumlu ABD vatandaşı Dzhokhar Tsarnaev, kardeşi Tamerlan Tsarnaev ile birlikte Boston Maratonu’nda bombalı saldırı düzenledi. 3 kişi hayatını kaybetti, 280 kişi yaralandı. Dzhokhar’ın Kazak arkadaşı Azamat Tazhayakov, “saldırıyla ilgili delilleri yok ederek, adaletin teciline engel olmak” suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

13 Temmuz 2012 – Obama’yı öldürme planı cezası

Özbekistan vatandaşı Ulugbek Kodirov, yeniden seçilmek için kampanya yürüten dönemin ABD Başkanı Barack Obama’yı öldürmeye yönelik plan yapmaktan 15 yıl hapis cezası aldı.

(BBC TÜRKÇE)

Continue Reading

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar