Ana sayfa Dünya Çin yasakta sınır tanımıyor: ‘Helal’ kavramını kullanmak bile yasaklandı

Çin yasakta sınır tanımıyor: ‘Helal’ kavramını kullanmak bile yasaklandı

PAYLAŞ

Çin Hükumeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların inanç ve ifade özgürlüğünü kısıtlayacak bir dizi yasağı kapsayan 15 maddelik yönetmeliği 1 Nisan Cumartesi günü uygulanmaya koyacak. Düzenlemede, ‘peçe ve sakal’ dahil olmak üzere, ‘devlet televizyonunu izlemeyi reddetme’ ya da ‘devlet radyosunu dinlemeyi reddetme’ ve ‘çocuklarına dinlettirmemek’ yasak kapsamında olacak.

10 Milyon Uygur Türkü’ne yönelik etnik ve dini ayrımcılık olarak yorumlanan yönetmelik uyarınca, evlilik ya da boşanma ya da başkalarının düğün, cenaze törenlerine ve miraslara karışmak için yasal işlemler yerine dine başvurmak aşırı görülerek yasaklanmış eylemler kapsamında.

HELAL KAVRAMINI KULLANMAK DA YASAK

Mevzuata göre, gıda ile ilgili olmayan bölgelerde Helal kavramının uygulanması ya da başkalarının laik hayatlarına müdahale etmek için kullanılması da aşırı bir eylem olarak kabul edilir. Yeni yönetmelik ile, İslami içerikli yayın, basım, dağıtım, satış, üretim, video, mağaza, yasaklanıyor. Aile planlaması politikasının uygulanmasına engel teşkil edilme sayılan çocuk doğum sayısı ceza sebebi.

Milligazete’nin atkardığı habere göre, halka açık yerlerde, toplu taşıma, tren istasyonları, havaalanları gibi kamuya açık alanlarda peçe takan kadınların derhal emniyet güçlerine ihbar edilmesi gerektiği de maddeler arasında.