Connect with us

Manşet

CNN: Afrin operasyonu IŞİD’e rahat bir nefes aldırabilir

Published

on

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) liderliğinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının YPG/PYD’ye karşı yürüttüğü kara operasyonu devam ederken, dünya medyasından da harekata dair analiz ve yorumlar gelmeye devam ediyor.

CNN International’dan Tim Lister, Afrin harekatının zor durumda olan ve yenilgiye uğramasına ramak kalan IŞİD’e rahat bir nefes aldıracağı yorumunu yaptı.

Lister aynı zamanda, Kuzey Suriye’ye yönelen saldırının daha geniş bir sınır çatışmasına dönüşmesi riski taşıdığını aktardı.

O haberin satırbaşları şöyle:

Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki Kürt militanlara yönelik askeri saldırısı yedi yıldır devam eden Suriye savaşında yeni bir cephe açtı ve boğulmakta olan IŞİD’e bir hava koridoru sağlama riskini de beraberinde getirdi.

Türkiye, ‘terörist’ olarak kabul ettiği YPG militan gücün Suriye sınırını kontrol etmesine izin vermeyeceğine dair uzun zamandır açıklamalarda bulunuyordu. ABD, IŞİD’e karşı vekalet savaşında YPG’ye desteğini arttırırken de bunu söylüyordu Türkiye.

İşin özünde, bir NATO üyesi ülke, bir diğer NATO üyesi tarafından IŞİD’e karşı savaşması için eğitilen ve silahlandırılan bir grubu yok etmek istiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için, YPG Türkiye’deki ayrılıkçı grup PKK’dan farksız.

‘Zeytin Dalı’ adı verilen operasyon cumartesi günü bir dizi saldırı ile başladı. Pazar günü Türk askerleri, ÖSO desteğiyle, Suriye’ye geçti. Türk saldırısını destekleyen isyancı grubun lideri, 13 bin savaşçının operasyona dahil olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin operasyon gerçekleştirdiği Kürt kantonu Afrin, İdlib’e bitişik. Türk güçleri, Rusya tarafından Suriye’deki çatışmayı azaltmak için oluşturulan dört ‘çatışmasızlık bölgesi’nden biri olan İdlib’te kontrolü elinde bulunduruyor.

Ancak Türkiye ordusu, İdlib’teki varlığını Kürtlere karşı yeni bir cephe açmak için kullanmayı tercih etti.

Saldırıdan önce Türkiye hem Rusya hem de ABD’yi niyetleri konusunda bilgilendirdi. Geçen hafta Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, istenmeyen sonuçların önüne geçebilmek için Moskova’da temaslarda bulundu.

YPG, RUSLARIN İHANETİNE UĞRADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Rusya’nın Suriye’de güçlü bir hava savunma radarı bulunmakta. Kimi uzmanlar, Türkiye’nin Rusya ile İdlib’in çatışmadan temizlenmesi karşılığında Afrin’i aldığı görüşünü dillendiriyor. Türk operasyonu öncesinde Rusya, Afrin’de az sayıdaki askerini çekti.

Kendi payına, YPG daha önce işbirliği yaptığı Rusların ihanetine uğradığını söylüyor.

Pazar günü yaptıkları açıklamada da, Rusya’yı saldırılardan ve tüm sivil ölümlerinden sorumlu tuttuklarını duyurdular.

Şimdi her şey, Türkiye’nin operasyonunun boyutuna bağlı. Eğer operasyon sınır boyunca uzanan tampon bölge ile sınırlıysa, kapsamlı bir çatışmanın önü alınabilir.

SONRAKİ HEDEF MENBİÇ İSE YENİ BİR SAVAŞ PATLAK VERMİŞ OLUR

Ancak Türkiye Afrin kentini ele geçirmeyi ve sonrasında daha da doğuya ilerleyerek Menbiç’i zapt etmeyi planlıyorsa, Suriye içinde yeni bir savaş patlak vermiş olacak.

ABD, taraflara itidal çağrısı yapsa da İran gibi Türkiye operasyonlarına son verilmesi talebinde bulunmadı. Dışişleri Bakanlığı pazar günkü açıklamasında ‘masum sivillerin durumu’ konusunda endişelendiğini açıkladı ve Türkiye’ye ‘operasyonun ölçeğinin sınırlı tutulması’ uyarısında bulundu.

Geçen hafta IŞİD birdenbire İdlib’te ortaya çıktı ve bazı rejim askerlerini öldürdü. Sonra da rejim askerleri olduğunu iddia ettiği üç kişinin infaz görüntülerini yayınladı.

Geçen yıl Suriye’deki şiddette göreceli bir düşüşten ve IŞİD’in Rakka ve Deyrezzor’dan temizlenmesinin ardından, Kuzey Suriye’deki yeni çatışma daha kapsamlı bir savaşı tetikleyebilir ve farklı aktörleri içine çekebilir.

Ahvalnews
Yazının yayımlandığı site

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar