Ana sayfa Manşet CNN İnternational: “Türkiye bombaları aileleri mağaralara sürüyor”

CNN İnternational: “Türkiye bombaları aileleri mağaralara sürüyor”

PAYLAŞ

CNN İnternational ekibi, Afrin’de yaşananları “Bu bir katliam: Türkiye bombaları aileleri mağaralara sürüyor” başlığıyla haberleştirdi. TSK’nın hava bombardımanı ve obüs toplarından korunmak için, sığınak ve mağaralara yerleşen siviller ve evleri yıkılmış barakalarda kalan vatandaşlarla görüşen CNN ekibi, Kürt ailelerin, karanlık mağaralarda battaniyelerin üzerinde toplandığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler’in, TSK’nın hava saldırılarını başlattığı 20 Ocak’tan itibaren 16 bin insanın yerlerini terk ettiği açıklamasına haberinde yer veren CNN ekibi, gözlemlerini şu sözlerle anlattı: “Kentin sokakları ıssız, eski arabalar, enkaza dönüşmüş evler ve duvarları delik dükkanlar. 10 yaşındaki Muhammed Xalid Kürtçe konuşuyor ve ‘nereye gideceğimizi bilmiyoruz’ diyor. ‘Uçaklar 5 gün boyunca bomba attı. Füzeler ve bombalar atıyorlar. Babam savaş uçakları nedeniyle dışarı çıkmamamızı istiyor. Bu yüzden barakada uyuyoruz, evlerimiz yok edildi.’ Xalid barınak olarak kullanılan barakaların dışında duruyor. Etrafında çocuklar var ve çok hareketli.”

MESAJIMIZI ULUSLARARASI TOPLUMA İLETİN ÖLDÜRÜLÜYORUZ

“Xalid’in annesi Ummu Muhammed, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neden sivil halkı bombaladığını soruyor. Arapça ‘Ona ne yaptık?’ diye soruyor. ‘Evlerimizi, çocuklarımızı kaybettik, hiçbir şey kalmadı… Bunu bize neden yapıyorlar? Çocukların bu halde yaşaması utanç değil mi? Biz insanız, öyle değil mi? Neden bunu bize yapıyorlar? Bu bir katliam” diye ekliyor ve gözyaşları döküyor: “Lütfen sivillerin öldürülmesini durdurmaları için mesajımızı uluslararası topluma bildirin. Hava saldırılarını durdurun ve bize karşı başlatılan bu savaşı durdurun.’”

HASTANE ÖLÜ VE YARALILARLA DOLU

Haberde Türkiye’nin 20 Ocak’tan bu yana Afrin’e saldırılarının devam ettiği belirten CNN ekibi, Afrin’deki Avrin Hastanesi Başhekimi Dr. Ciwan Mihemmed’in görüşlerine de yer veriyor: “Hastane ölü ve yaralılarla dolu. Yetişemiyoruz. Ameliyathanemiz dolmuş durumda. Günde 18 ameliyat yapıyoruz. Çok sayıda yaralanan var. Tüm tıbbi malzemelerimizi kullanıyoruz.”

Mağaralara sığınan yurttaşlarla da görüşen CNN ekibi, hem gözlemlerini hem de yurttaşların röportajlarını şu sözlerle aktarıyor: “Afrin’in mağaralarında saklanan insanlar farklı bir manzara oluşturuyor. Bir kadın ‘Bizi neden bombalıyorlar? Bizden ne istiyorlar ve küçük çocuklardan ne istiyorlar?’ diye soruyor. Yasmin isimli genç bir kız, babası öldürüldükten sonra annesi ve kardeşleriyle buraya saklanmış. ‘Burası çok karanlık, çok korkuyoruz. Hava saldırıları yapıyorlar, onlara ne yaptık, biz çocuğuz’ diyor. Üzerinde kırmızı bir kazak, başında mor bir fular bulunan Fatima Muhammed de bu mağarada saklanan yaklaşık bir düzine insandan biri ve şöyle diyor: ‘Bu nasıl bir ülke ki bu şekilde sivilleri bombalıyor. Evlerimize geri dönemeyiz hepsi yok ediliyor.”