Connect with us

Manşet

CNN İnternational: “Türkiye bombaları aileleri mağaralara sürüyor”

Published

on

CNN İnternational ekibi, Afrin’de yaşananları “Bu bir katliam: Türkiye bombaları aileleri mağaralara sürüyor” başlığıyla haberleştirdi. TSK’nın hava bombardımanı ve obüs toplarından korunmak için, sığınak ve mağaralara yerleşen siviller ve evleri yıkılmış barakalarda kalan vatandaşlarla görüşen CNN ekibi, Kürt ailelerin, karanlık mağaralarda battaniyelerin üzerinde toplandığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler’in, TSK’nın hava saldırılarını başlattığı 20 Ocak’tan itibaren 16 bin insanın yerlerini terk ettiği açıklamasına haberinde yer veren CNN ekibi, gözlemlerini şu sözlerle anlattı: “Kentin sokakları ıssız, eski arabalar, enkaza dönüşmüş evler ve duvarları delik dükkanlar. 10 yaşındaki Muhammed Xalid Kürtçe konuşuyor ve ‘nereye gideceğimizi bilmiyoruz’ diyor. ‘Uçaklar 5 gün boyunca bomba attı. Füzeler ve bombalar atıyorlar. Babam savaş uçakları nedeniyle dışarı çıkmamamızı istiyor. Bu yüzden barakada uyuyoruz, evlerimiz yok edildi.’ Xalid barınak olarak kullanılan barakaların dışında duruyor. Etrafında çocuklar var ve çok hareketli.”

MESAJIMIZI ULUSLARARASI TOPLUMA İLETİN ÖLDÜRÜLÜYORUZ

“Xalid’in annesi Ummu Muhammed, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neden sivil halkı bombaladığını soruyor. Arapça ‘Ona ne yaptık?’ diye soruyor. ‘Evlerimizi, çocuklarımızı kaybettik, hiçbir şey kalmadı… Bunu bize neden yapıyorlar? Çocukların bu halde yaşaması utanç değil mi? Biz insanız, öyle değil mi? Neden bunu bize yapıyorlar? Bu bir katliam” diye ekliyor ve gözyaşları döküyor: “Lütfen sivillerin öldürülmesini durdurmaları için mesajımızı uluslararası topluma bildirin. Hava saldırılarını durdurun ve bize karşı başlatılan bu savaşı durdurun.’”

HASTANE ÖLÜ VE YARALILARLA DOLU

Haberde Türkiye’nin 20 Ocak’tan bu yana Afrin’e saldırılarının devam ettiği belirten CNN ekibi, Afrin’deki Avrin Hastanesi Başhekimi Dr. Ciwan Mihemmed’in görüşlerine de yer veriyor: “Hastane ölü ve yaralılarla dolu. Yetişemiyoruz. Ameliyathanemiz dolmuş durumda. Günde 18 ameliyat yapıyoruz. Çok sayıda yaralanan var. Tüm tıbbi malzemelerimizi kullanıyoruz.”

Mağaralara sığınan yurttaşlarla da görüşen CNN ekibi, hem gözlemlerini hem de yurttaşların röportajlarını şu sözlerle aktarıyor: “Afrin’in mağaralarında saklanan insanlar farklı bir manzara oluşturuyor. Bir kadın ‘Bizi neden bombalıyorlar? Bizden ne istiyorlar ve küçük çocuklardan ne istiyorlar?’ diye soruyor. Yasmin isimli genç bir kız, babası öldürüldükten sonra annesi ve kardeşleriyle buraya saklanmış. ‘Burası çok karanlık, çok korkuyoruz. Hava saldırıları yapıyorlar, onlara ne yaptık, biz çocuğuz’ diyor. Üzerinde kırmızı bir kazak, başında mor bir fular bulunan Fatima Muhammed de bu mağarada saklanan yaklaşık bir düzine insandan biri ve şöyle diyor: ‘Bu nasıl bir ülke ki bu şekilde sivilleri bombalıyor. Evlerimize geri dönemeyiz hepsi yok ediliyor.”

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar