Ana sayfa Editörden Çölaşan: Hangi ülkenin cumhurbaşkanı dinî bir günü bahane edip her akşam siyasi...

Çölaşan: Hangi ülkenin cumhurbaşkanı dinî bir günü bahane edip her akşam siyasi nutuk atar

PAYLAŞ

Beş yıldızlı otellerde düzenlenen iftar yemeklerini ve yemek sonrası devlet yetkililerinin konuşmalarını eleştiren Sözcü yazarı Emin Çölaşan, “Böyle bir olay dünyanın hangi ülkesinde vardır? 30 gün boyunca hangi ülkenin başbakanı veya cumhurbaşkanı dinî bir günü bahane edip her akşam siyasi nutuk atar, sağa sola posta koyar, muhalefete bindirir?” diye sordu.

Çölaşan’ın “İftar sofralarında siyaset ve ticaret” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Beş yıldızlı otellerde düzenlenen bu iftarlarda sadece kuş sütü eksik. Muhteşem yemekler servis ediliyor. Davetli isen tıka basa, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar ye!.. Bu gibi sofralarda yer alanlar zengin iş adamları, gazeteciler, seçkinler, ya da siyasetçi büyüklerimiz… Ve aynen iftar çadırlarında olduğu gibi en az yarısı oruçlu değil. Eğer sayın büyüklerimizin en büyükleri sofrada yer almışsa, kameralar mutlaka çekim yapmak zorunda. Televizyon kameraları hazır. Yemek bitince sayın büyüğümüz kürsüye çıkıp önceden hazırlanmış olan nutkunu okumaya başlıyor.

İşte tam bu aşamada bütün televizyon kanalları canlı yayına geçiyor. Kürsüde ya Başbakan Binali Bey, ya da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Bey… Konu bol, konuştukça konuşuyorlar…

Şimdi sormak zorundayım: Böyle bir olay dünyanın hangi ülkesinde vardır? 30 gün boyunca hangi ülkenin başbakanı veya cumhurbaşkanı dinî bir günü bahane edip her akşam siyasi nutuk atar, sağa sola posta koyar, muhalefete bindirir? Hangi ülkenin televizyon kanalları yayınlarını anında kesip canlı yayına geçer? Bu sorularım Müslüman ülkeleri de kapsıyor. Bırakın diğerlerini bir yana, dünyanın hiçbir Müslüman ülkesinde böyle bir uygulama yok . Bu durum sadece Türkiye’ye özgü… Bunun adına ne demeli!.. Din ticareti mi, din sömürüsü mü?..

Neyse işte, bir mübarek ramazan daha sona ermek üzere. Geçmişte neler yaşadıysak, bu yıl da her şey aynı idi… Ve gelecekteki ramazan aylarında da bu konuda herhangi bir değişiklik olmayacak.

Dinimiz siyasete alet edilecek, iftar sofralarında iş pazarlıkları ve siyaset yapılacak. Sıradan vatandaş belediyelerin iftar sofrasında, ya da kendi evinde mütevazı yemeklerle karnını doyururken, sayın büyüklerimiz kutsal dinimizi kendi çıkarları doğrultusunda dibine kadar kullanmayı sürdürecek!

Yazının tamamı için…