Ana sayfa Editörden Çölaşan: Recep Bey, Türkiye’ye Baykal Bey’in seçmece armağanıdır

Çölaşan: Recep Bey, Türkiye’ye Baykal Bey’in seçmece armağanıdır

PAYLAŞ

Emin Çölaşan, referandum sonrası çıkışlarıyla gündem olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Erdoğan’a ve AKP’ye jestlerini yazısına taşıdı. Çölaşan, “Recep Bey, Türkiye’ye Baykal Bey’in seçmece armağanıdır.” yorumunu yaptı.

Emin Çölaşan’ın Sözcü’deki yazısının ilgili kısmı şöyle:

Sevgili okurlarım, bugünkü iktidar partisi 2002 seçimlerinde ülke yönetimine gelmeyi başardı. Sadece yüzde 34 oy almışlardı, milletvekili sayısının yüzde 66’sını kazandılar. Meclis böylece iki partiden oluştu. AKP ve CHP. Diğer partiler yüzde 10 barajının altında kalmıştı. Bu durumda karşımızda iki partili bir Meclis vardı.

Abdullah Gül Başbakan… Recep Bey ise yargı kararıyla siyasi yasaklı idi ve seçime girip milletvekili olamamıştı. Oysa partinin genel başkanı idi… CHP’nin desteği ile Meclis’te anayasa değiştirildi ve beyefendiye seçilme yolu açıldı. Hemen ardından 2003 yılı başında Yandaş Seçim Kurulu (YSK) kararıyla Siirt seçimi sudan gerekçelerle iptal edildi. Yenilenen seçimde aday olan Recep Bey milletvekili seçildi, Meclis’e girdi ve Başbakan oldu. O sürecin ayrıntılarına girmiyorum da, bütün bunlar Deniz Baykal’ın destek ve yardımıyla gerçekleşti.

Bugün Devlet Bahçeli’nin oynadığı kurtarıcılık rolünü o sırada Baykal Bey oynamıştı…
Ve sonuçta Türkiye’de Recep Tayyip dönemi başlatıldı.
Baykal Bey’in “Demokrasi (!)” aşkına.
Sonrasında araları hep iyi oldu. Bugün de öyle.
Yani şunu söylemek yanlış olmaz:
Recep Bey, Türkiye’ye Baykal Bey’in seçmece armağanıdır.

Yazının tamamı için…